Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 3 °C pogoda dziś
JUTRO: 6 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Patroni pociągów poszukiwani :)

InterCity, fot. A. Piedziewicz

Stańczyk, Stryjeńska czy Gierymscy? Jaką nazwę wybiorą pasażerowie składowi kursującemu między Szczecinem a Olsztynem? Plebiscyt na patronów pociągów prowadzi PKP Intercity.

To druga edycja konkursu. Pierwsza cieszyła się dużym zainteresowaniem. Zagłosowało w niej prawie 50 tysięcy osób. Internauci wybrali wtedy nazwę „Kortowo” pociągowi kursującemu na trasie Warszawa – Olsztyn. Na tory wyjechały także m.in. „Deyna”, „Bursztyn” czy „Błyskawica”.

Pociągi z nowymi nazwami będą kursować od nowego rozkładu na lata 2016/2017 m.in. na trasach Szczecin – Olsztyn, Warszawa – Szczecin, Warszawa – Rzeszów, Katowice – Świnoujście, Lublin – Bielsko-Biała czy Poznań – Trójmiasto.

W tym roku do akcji włączyły się dwie instytucje – Muzeum Narodowe w Warszawie oraz Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Muzeum Narodowe w Warszawie zaproponowało nazwy, które nawiązują do tytułów najsłynniejszych polskich dzieł malarskich, rzeźby, nazwisk znanych malarzy oraz zjawisk obecnych w historii sztuki. Chce zainspirować podróżnych do zapoznania się z twórczością takich autorów jak Aleksander Gierymski, Józef Chełmoński czy Jan Matejko. Dlatego wśród wybranych dzieł znalazły się m.in. „Pomarańczarka”, „Bociany” i „Stańczyk”. Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych zgłosił jako patronów bohaterów  wolności. Jak mówią jego pracownicy to jedna z form edukacji historycznej, adresowanej głównie do młodego pokolenia. Wśród propozycji można znaleźć nazwiska Józefa Piłsudskiego, Józefa Hallera czy Danuty Siedzikówny – „Inki”.

Plebiscyt zakończy się 25 września.

Zobacz instrukcję głosowania

(kos)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w pociąg, PKP Intercity
Pociągiem z Olsztyna do Warszawy w dwie godziny?

Prezes PKP PLK w Olsztynie Ireneusz Merchel mówił na konferencji prasowej w Urzędzie Wojewódzkim, że jeszcze w tym roku ogłoszone będą przetargi na prace na odcinkach...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV