Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 4 °C pogoda dziś
JUTRO: 2 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Paweł Kukiz: zgadzam się z prezesem PiS, że w Polsce mamy wymiar niesprawiedliwości

Paweł Kukiz – lider ugrupowania Kukiz’15

Wciąż jestem zwolennikiem jednomandatowych okręgów wyborczych – mówił w Porannych Pytaniach Polskiego Radia Olsztyn lider ugrupowania Kukiz’15 poseł Paweł Kukiz.

Prawo i Sprawiedliwość chce zmienić ordynację wyborczą. Jeśli tak się stanie prezydenci, burmistrzowie i wójtowie mogliby pełnić swoją funkcję tylko przez dwie kadencje. Dodatkowo w miastach, które nie są siedzibami powiatów zlikwidowane zostaną jednomandatowe okręgi wyborcze.

W Polskim Radiu Olsztyn Paweł Kukiz podkreślał, że nie godzi się na likwidację jednomandatowych okręgów wyborczych.

Inna sprawa, że ja z moimi posłami mogę sobie zgody nie wyrażać. Mamy tych posłów mało, Prawo i Sprawiedliwość ma większość, a więc zrobi co chce. Jeśli chodzi i dwukadencyjność, to jak najbardziej. Jestem za dwukadencyjnością szczególnie w samorządach. Potem jedna kadencja karencji i to w dużej mierze może zapobiec uwłaszczaniu się na spółkach komunalnych, samorządowych. Z całą pewnością jest to zabieg konieczny (…) W przypadku wójta, prezydenta czy jakiegokolwiek włodarza powinno być jeszcze bardziej skuteczne referendum odwoławcze (…) W referendum lokalnym nie powinno być progów frekwencyjnych. Natomiast w przypadku referendum ogólnokrajowego, np. dotyczących zmiany konstytucji powinien być próg 30 procent.

Ugrupowanie Kukiz’15 będzie się domagać ukarania posłów, którzy blokowali sejmową mównicę i sprzeciwia się odwoływania opozycyjnych marszałków sejmu i eskalacji konfliktów.

Jeżeli przeciętny obywatel łamie przepisy prawa do strajku, które zabrania strajkującym utrudnianie pracy kierownictwu i utrudnianie podjęcia pracy większości (…) to jest to karane w myśl prawa. Dla mnie nie ma różnicy między zwykłym obywatelem a posłem. Mało tego, uważam, że ten poseł powinien w sposób szczególny szanować literę prawa.

Gość Porannych Pytań skomentował zaprezentowane przez IPN dokumenty potwierdzające, że Lech Wałęsa na początku lat 70. był tajnym współpracownikiem o pseudonimie Bolek. Paweł Kukiz nie zastanawia się nad tym w kategoriach: czy informacje te dyskredytują byłego prezydenta, czy nie, ale myśli o Solidarności, Polsce i dobrym imieniu.

Bardzo mocno ubolewam nad tym, że pan Lech Wałęsa wcześniej nie załatwił tej sprawy. Gdyby w roku 1989 powiedział: tak to prawda był taki epizod w moim życiu, wyjaśnię kiedyś z czego wynikał to on miałby już dawno to wybaczone. Mielibyśmy znacznie jaśniejszą sytuację i moglibyśmy spokojnie zapomnieć o tamtej historii i iść do przodu (…) Jest to sytuacja zła dla kraju.

W Polskim Radiu Olsztyn Paweł Kukiz odniósł się także do ostatniej wypowiedzi prezesa PiS, który przekonywał, że „frankowicze” muszą samodzielnie walczyć o swoje prawa.

Ja widzę pewną niekonsekwencję i brak logiki w dwóch wypowiedziach pana prezesa. Pan prezes PiS uważa, że sądy wymagają natychmiastowej reformy, natychmiastowych zmian, ponieważ są niesprawiedliwe. Jest raczej wymiar niesprawiedliwości niż sprawiedliwości i ja się z prezesem (Jarosławem Kaczyńskim) zgadzam w 100 procentach. Nie rozumiem jak można chwilę potem powiedzieć idźcie do sądu i walczcie o swoje prawa. Do jakiego sądu? Do tego co jest do wymiany? Ale każdemu się zdarzają gafy i ja też nie jedną w życiu popełniłem. Wiem, że prezes Kaczyński, w przeciwieństwie do bardzo wielu członków Prawa i Sprawiedliwości, całej tej masy partyjnej ma dobre intencje. Jego intencją jest dobro państwa, a nie partykularny interes.

Posłuchaj rozmowy Marka Lewińskiego z Pawłem Kukizem

00:00 / 00:00

 

 (bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w polityka, referendum, kukiz15, Wałęsa, Paweł Kukiz
Goście audycji Ring polityczny o polsko-niemieckich relacjach

O propozycji powstania metropolii w Polsce, wizycie Angeli Merkel w Polsce i sprzeciwie Europy w sprawie imigrantów  – rozmawiali goście audycji Ring polityczny. Gośćmi Mirosława Sochackiego...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV