Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 13 °C pogoda dziś
JUTRO: 18 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Pięciu kandydatów powalczy o fotel wójta Gietrzwałdu. Przedterminowe wybory już w niedzielę

Wybory w Gietrzwałdzie są konieczne, bo poprzedniego włodarza gminy mieszkańcy odwołali w referendum przed upływem kadencji. O północy z piątku na sobotę zaczyna się cisza wyborcza.

Głosowanie odbędzie się w niedzielę 23 lipca. Obwodowe komisje w Gronitach, Sząbruku, Unieszewie, Gietrzwałdzie i Biesalu czynne będą od 7 rano do 21 . Natomiast od godziny 10 czynny będzie lokal wyborczy w domu pomocy społecznej w Grazymach.

O stanowisko wójta ubiega się pięciu kandydatów:

  • Jan Kasprowicz (KWW Jana Kasprowicza)
  • Andrzej Kowalkowski (KWW Nasza Gmina Nasi Ludzie)
  • Grzegorz Jacek Pawłowski (KWW Lepsza Gmina)
  • Wojciech Samulowski (KWW Wojciecha Samulowskiego)
  • Joanna Katarzyna Sosnowska (KW Sojusz Lewicy Demokratycznej).

Jeżeli żaden z kandydatów nie uzyska w pierwszej turze więcej niż 50 procent głosów, druga tura odbędzie się 6 sierpnia.

Datę przedterminowych wyborów w Gietrzwałdzie wyznaczyła w rozporządzeniu premier Beata Szydło. Było to konieczne, bo 23 kwietnia mieszkańcy odwołali dotychczasowego wójta. W referendum wzięło udział 1509 osób (do uznania jego ważności wymagany był udział 1230 osób). Za odwołaniem wójta przed upływem kadencji głosowało 1381 mieszkańców gminy, przeciw – 81 osób.

Inicjatorzy przeprowadzenia referendum jako powód podawali m.in. przedstawienie wójtowi Marcinowi S. około 200 zarzutów prokuratorskich, związanych z jego działalnością jako pracownika urzędu gminy, jeszcze przed objęciem funkcji wójta. Proces Marcina S., oskarżonego o podrabianie dokumentów, m.in. dotyczących warunków zabudowy, toczy się przed Sądem Rejonowym w Olsztynie. Były wójt od początku śledztwa zapewniał, że czuje się niewinny.

W gminie Gietrzwałd mieszka ponad 6 tysięcy 300 osób. Wieś, położona między Olsztynem a Ostródą, nazywana jest warmińską Częstochową. To jedyne w Polsce i jedno z 12 na świecie miejsc objawień maryjnych uznanych oficjalnie przez Stolicę Apostolską za autentyczne. W tym roku przypada 140. rocznica objawień, a główne uroczystości zaplanowano na wrzesień.

 

Autor: PAP
Redakcja: BSChromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Gietrzwałd, wybory
5 kandydatów na urząd wójta Gietrzwałdu. Przedterminowe wybory odbędą się 23 lipca

Poprzedniego włodarza gminy mieszkańcy odwołali przed upływem kadencji w referendum pod koniec kwietnia. Jak poinformował dyrektor olsztyńskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego Piotr Sarnacki, gminna komisja wyborcza...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV