Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 14 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Pieniądze szczęścia nie dają, ćwiczenia tak

Fot. PAP Life

Mówi się, że pieniądze szczęścia nie dają. Potwierdzają to ostatnie badania, z których wynika, że lepszym sposobem na osiągnięcie zadowolenia jest aktywność fizyczna.

Badania przeprowadzone przez uniwersytety Yale i Oxford wykazały, że choć pieniądze mogą w pewnym stopniu uszczęśliwiać ludzi, ćwiczenia fizyczne są znacznie korzystniejsze dla zdrowia psychicznego niż status ekonomiczny.

Wyniki badania ujawniły, że choć osoby ćwiczące regularnie mogą doświadczać średnio 35 „złych dni” rocznie, osoby, które nie były tak aktywne, mogą ich doświadczyć nawet 50.

Naukowcy odkryli również, że ci, którzy ćwiczą w grupach, radzą sobie jeszcze lepiej i cieszą się jeszcze lepszym zdrowiem psychicznym niż ci, którzy ćwiczą samodzielnie.

Badanie, które zostało opublikowane w „The Lancet”, opierało się na danych na temat aktywności fizycznej i zdrowia psychicznego ponad 1,2 miliona Amerykanów. Uczestnicy zostali zapytani o ich dochody i aktywność fizyczną – koncentrując się na prowadzeniu aktywnego stylu życia w ogóle, a nie tylko ćwiczeniach. Co ciekawe, osoby regularnie uprawiające sport czuły się tak samo dobrze i wykazywały poziom zadowolenia równy tym badanym, którzy rocznie zarabiali o 25 tys. dolarów więcej niż pozostali.

„Z badania przeprowadzonego na dużej grupie Amerykanów wynika, że wysiłek fizyczny ma istotny i znaczący wpływ na zdrowie psychiczne. Co ciekawe, więcej ćwiczeń nie zawsze przynosi lepsze efekty. Różnice w tym jak ćwiczenia wpływają na samopoczucie były znaczące w porównaniu z innymi zmiennymi demograficznymi takimi jak edukacja czy dochód” – czytamy na łamach „The Lancet”.

Zgodnie z wynikami badań, od trzech do pięciu sesji treningowych, z których każda trwa od 30 do 60 minut, to idealna tygodniowa dawka ruchu. Umiarkowana dawka ruchu ma tu istotne znaczenie, jak wynika z badań, zdrowie psychiczne uczestników, którzy ćwiczyli dłużej niż trzy godziny dziennie, cierpiało bardziej niż zdrowie tych, którzy nie byli szczególnie aktywni fizycznie.

 

Autor: PAP Life
Redakcja: K. Ośko

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w szczęście
Zajęci ludzie są szczęśliwsi?

  Dynamiczne tempo życia w szybko rozwijających się miastach może być jednym z elementów szczęścia - donoszą naukowcy. Okazuje się bowiem, że im bardziej jesteśmy zajęci,...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV