Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 14 °C pogoda dziś
JUTRO: 20 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Pieniężno chce sprzedać neogotycką wieżę

28-metrowa wieża jest pozostałością po wybudowanym w 1851 roku kościele ewangelickim. Fot. ze strony internetowej miasta i gminy Pieniężno

Gmina Pieniężno szuka inwestorów zainteresowanych kupnem i rewitalizacją zabytkowej kościelnej wieży.

Stojąca na miejskim rynku 28-metrowa budowla jest pozostałością po zniszczonym w czasie II wojny neogotyckim kościele ewangelickim z 1851 roku. Budynek od końca II wojny nie pełni funkcji sakralnych. Wieża ustawiona była tuż obok nawy kościelnej, której kamienne fundamenty są dokładnie widoczne. Wisiały w niej dwa dzwony z brązu, z których jeden został oddany na cele wojenne. Drugi znajduje się w kościele parafialnym p.w. św. Piotra i Pawła. Kościół, częściowo zniszczony podczas wojny. został rozebrany w latach 60 ubiegłego stulecia.

Samorząd Pieniężna ma przygotowaną dokumentację techniczną na remont wieży, sfinansowaną przez miasto partnerskie z Niemiec. Jeśli pojawi się ciekawa oferta, miasto jest gotowe ogłosić oficjalny przetarg na sprzedaż wieży, która mogłaby zostać przeznaczona na przykład na cele turystyczne.

Wieża jest pozostałością po kościele ewangelickim. Fot. ze strony internetowej miasta i gminy Pieniężno

To nie jedyna wieża, którą zamierza sprzedać gmina Pieniężno. Jeszcze w styczniu zostanie ogłoszony przetarg na sprzedaż nieczynnej od półtora roku wieży ciśnień z 1905 roku. Obiekt znajduje się w pobliżu rezerwatu przyrody Dolina Rzeki Wałszy. W ocenie władz miasta taka lokalizacja doskonale nadaje się do stworzenia tam punktu widokowego, parku linowego lub innego obiektu aktywnej rekreacji. Pod koniec ubiegłego roku gmina próbowała sprzedać wieżę za 150 tysięcy złotych, ale wtedy nie zgłosił się żaden inwestor. (PAP/grab/bsc)

Więcej w wieża
Pisz ma nową atrakcję

Przez trzy dni w Piszu można zwiedzać zrewitalizowaną wieżę ciśnień. Remont był możliwy dzięki dofinansowaniu z Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury i kosztował ponad 5,5...

Zamknij
RadioOlsztynTV