Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 10 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Pieniężno przekaże Rosjanom popiersie Czerniachowskiego

W 67. rocznicę agresji ZSRR na Polskę władze Pieniężna zdjęły popiersie radzieckiego generała Iwana Czerniachowskiego. Fot. A. Socha

Władze Pieniężna chcą przekazać Rosji zdemontowane popiersie sowieckiego generała Iwana Czerniachowskiego.

Jak powiedział Radiu Olsztyn burmistrz Pieniężna Kazimierz Kiejdo, popiersie trafiłoby do Rosji za darmo, nie licząc kilku drobnych opłat.

00:00 / 00:00

Kazimierz Kiejdo dodaje, że strona rosyjska kontaktowała się z nim w tej sprawie.

00:00 / 00:00

Demontaż popiersia Iwana Czerniachowskiego wywołał protest strony rosyjskiej. Tamtejsze MSZ wezwało wówczas na rozmowę ambasador RP w Moskwie Katarzynę Pełczyńską – Nałęcz. Stojące w Pieniężnie popiersie zostało zdjęte z pomnika17 września 2015 roku, w 67. rocznicę napaści Związku Radzieckiego na Polskę.

Generał Iwan Czerniachowski był odpowiedzialny za aresztowanie i wywózkę do sowieckich łagrów ponad 6 tysięcy żołnierzy Armii Krajowej. Polscy żołnierze – po operacji Ostra Brama i zdobyciu Wilna w lipcu 1944 roku – zostali na rozkaz Czerniachowskiego podstępnie aresztowani pomimo zapewnień, że nikomu nic się nie stanie. Wielu z nich pobytu w komunistycznych łagrach nie przeżyło.

Popiersie radzieckiego generała Iwana Czerniachowskiego zostanie przekazane Rosjanom. Fot. A. Socha

 

(mswin/bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Rosja, Pieniężno, generał Czerniachowski, Iwan Czerniachowski
Pieniężno odda popiersie generała rosyjskiej ambasadzie

Zdemontowane, z pomnika w Pieniężnie, popiersie radzieckiego generała Iwana Czerniachowskiego władze miasta przekażą rosyjskiej ambasadzie w Polsce. Taką deklarację składa burmistrz Pieniężna Kazimierz Kiejdo. W przesłanym...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV