Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 18 °C pogoda dziś
JUTRO: 19 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Pierwsza rocznica śmierci prymasa Józefa Glempa

Prymas senior Józef Glemp na Konferencji Episkopatu Polski w Olsztynie. Fot. archiwum RO

Dokładnie rok temu zmarł kardynał Józef Glemp. Poprowadził Kościół przez stan wojenny, przemiany społeczno-ustrojowe w 1989 roku i potem gdy Polska wstąpiła do Unii Europejskiej, związany był też z Warmią i Mazurami.

Rządził polskim Kościołem przez 28 lat. Był osobistym sekretarzem prymasa Stefana Wyszyńskiego, od 1981 roku prymasem Polski i wieloletnim przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski.

4 marca 1979 Józef Glemp został mianowany biskupem diecezjalnym Diecezji Warmińskiej. Ingres do olsztyńskiej konkatedry św. Jakuba odbył 29 kwietnia 1979. Jako biskup warmiński założył Instytut Kultury Chrześcijańskiej w Olsztynie i 21 parafii. Zapoczątkował też wstępne prace synodu diecezjalnego. Organizował również comiesięczne spotkania z przedstawicielami różnych grup zawodowych.

Kardynał Glemp podkreślał, że w swojej duszpasterskiej pracy zawsze spotykał się z wielką życzliwością duchownych i wiernych.

00:00 / 00:00

Za najważniejsze swoje dzieło prymas Glemp uważał podjęcie na nowo budowy świątyni Opatrzności Bożej.

W 2009 roku kardynał Józef Glemp skończył 80 lat i decyzją papieża Benedykta XVI, zakończył 28-letnią posługę jako urzędujący prymas Polski. Przysługiwał mu dożywotni tytuł prymasa-seniora. W grudniu 2009 roku został odznaczony Orderem Orła Białego. (iar/kan/bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w śmierć, prymas, Glemp, rocznica
Zmarł z wyziębienia

W gminie Kalinowo pod Ełkiem znaleziono ciało mężczyzny, który zmarł z wyziębienia. 63-latka znaleziono pół kilometra od wsi, w której mieszkał. Policjanci ustalili, że mężczyzna dzień...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV