Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 16 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Pierwsze bociany przyleciały do Ostoi Warmińskiej w Żywkowie. We wsi jest kilka domów i aż 40 gniazd

Fot. fotolia

Tylko jeden z bocianów zajął gniazdo. Pozostałe szukają swojego miejsca. Leżące przy granicy z obwodem kaliningradzkim Żywkowo nazywane jest bocianią wioską.

We wsi jest jedynie kilka domów i ponad 40 bocianich gniazd.

Od tygodnia przylatują do Żywkowa bociany, mamy już cztery ptaki. Ale póki co tylko jeden zajął gniazdo, a reszta lata od jednego do drugiego i nie może się zdecydować, które gniazdo wybrać

– powiedział Sebastian Menderski z Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków.

Ornitolodzy spodziewają się, że do Żywkowa przyleci 40 bocianich par. Aby polepszyć warunki bytowania bocianów w Żywkowie i okolicy, prowadzona jest tradycyjna uprawa roli, nie osusza się oczek wodnych, a piętrzy wody np. w rowach tak, by tworzyć tym ptakom dogodne warunki do żerowania.

Żywkowo i okolice określane są mianem Ostoi Warmińskiej. Znajduje się tam 900 par bocianów i zagęszczenie tych ptaków jest tam największe w kraju. W tym roku pierwsze bociany przyleciały na Warmię i Mazury już 12 marca do wsi Monety na Mazurach i do osady Dągi na Warmii. Przyloty bocianów potrwają do połowy kwietnia.

Fot. Krzysztof Mikunda

Autor: PAP
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w bocian, bociany, Żywkowo
Na Warmię i Mazury przyleciały pierwsze bociany. Żaden nie powrócił jeszcze do „bocianiej wioski” Żywkowo

Do wsi Monety na Mazurach i do osady Dągi na Warmii przyleciały pierwsze w tym roku bociany. Według ornitologów masowy powrót tych ptaków, z zimowisk w...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV