Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 10 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Pierwsze e- dowody na pin już na początku 2019 roku

 Nowe dokumenty tożsamości mają być „zbliżeniowe” i będą miały PIN – poinformował wiceszef resortu cyfryzacji Karol Okoński.

Po przyjęciu koncepcji e-dowodu, ministerstwo jest na etapie zlecania prac nad jego wdrożeniem. W najbliższym czasie mają się rozpocząć prace nad zmianą prawa.

Wiceszef Ministerstwa Cyfryzacji wyjaśnił, że do trzeciego kwartału 2018 roku będzie trwała adaptacja istniejących systemów, bądź przygotowanie nowych pod obsługę dowodów osobistych z warstwą elektroniczną. Linia produkcyjna ma zostać przygotowana do końca przyszłego roku.

W pierwszym kwartale 2019 roku przeprowadzona zostanie akcja edukacyjna i zaczną być wydawane pierwsze e-dowody. Jeżeli do końca marca 2019 roku nie zaczniemy wydawać nowych dokumentów, będziemy musieli zwrócić fundusze unijne w wysokości około 150 milionów złotych.

– poinformował Karol Okoński

E-dowody będą stopniowo, bo do 2028 roku, zastępowały te tradycyjne. Okoński dodał jednak, że nowy dowód będzie można dostać wcześniej, tzn. przed upływem ważności „starego dowodu”.

Nowy dokument będzie też „zbliżeniowy” podobnie jak karty bankowe, dostaniemy też do niego PIN, który będzie wymagany w sytuacji, kiedy będziemy chcieli potwierdzić swoje dane. Może być to pomocne np. przy zakładaniu rachunku bankowego, czy podczas meldunku w hotelu, o ile takie instytucje będą posiadały odpowiednie czytniki.

Z e-dowodu będziemy mogli korzystać w szpitalu czy w przychodni. Używając go będziemy „potwierdzali swoją obecność”. Ma to też uszczelnić system opieki zdrowotnej. Za pomocą dowodu z warstwą elektroniczną będziemy także mogli m.in. logować się do systemów połączonych krajowym węzłem identyfikacji elektronicznej, złożyć elektroniczny podpis.

E-dowody w Europie stosowane są w 26 państwach i w 16 krajach Unii Europejskiej.
Autor: PAP
Redakcja: BSChromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w dowód osobisty, Ministerstwo Cyfryzacji, dowód tożsamości, e-dowód
Dowody osobiste, prawa jazdy i wizy to najczęściej podrabiane dokumenty

Rośnie  liczba fałszowanych dokumentów publicznych. Straż graniczna ocenia, że w ciągu ostatnich 5 lat zjawisko wzrosło nawet o kilkanaście procent. W Kętrzynie trwa 10. Międzynarodowe Sympozjum...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV