Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 15 °C pogoda dziś
JUTRO: 14 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Pierwsze ognisko ASF u trzody chlewnej na Warmii i Mazurach. Szybka reakcja wojewody

Na Warmii i Mazurach zanotowano pierwsze ognisko ASF u trzody chlewnej. Fot. archiwum RO

Państwowy Instytut Weterynaryjny w Puławach potwierdził wystąpienie afrykańskiego pomoru świń w jednym z gospodarstw w Posadach, w gminie Pieniężno.

Hodowanych jest tam 27 świń. W województwie warmińsko-mazurskim jest to pierwsze ognisko ASF u trzody chlewnej. Do tej pory stwierdzono 134 przypadki tej choroby u dzików.

Dzisiaj pod przewodnictwem wojewody Artura Chojeckiego odbyło się posiedzenie Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Ustalono kolejność procedur, jakie muszą być wdrożone w gospodarstwie, w którym wykryto ASF oraz na terenie obejmującym cztery gminy w promieniu 10 kilometrów od gospodarstwa.

Posłuchaj relacji Kingi Kantor

Ognisko będzie likwidowane przez Powiatową Inspekcję Weterynaryjną w Braniewie. W najbliższych dniach sprawdzone zostaną 24 gospodarstwa, w których znajduje się około 650 świń. Badany będzie stan ich zdrowia i skontrolowane warunki bioasekuracji.

Od wczoraj obowiązuje Rozporządzenie Powiatowego Lekarza Weterynarii w Braniewie określające rygory postępowania na obszarze zapowietrzonym i zagrożonym afrykańskim pomorem świń.

W sytuacji wykrycia ogniska tej choroby wszystkie świnie muszą zostać humanitarnie uśmiercone i zutylizowane, materiały biologiczne (w tym mięso i pasza) zniszczone, a sprzęt, pomieszczenia i środki transportu – odkażone. Wirus nie stanowi zagrożenia dla zdrowia ludzi.

Główny Inspektorat Weterynarii podaje, że oprócz wykrytego pod Pieniężnem przypadku, na obszarze Polski stwierdzono do tej pory 133 ognisk a ASF, z czego 30 od początku tego roku.

Autor: K.Kantor
Redakcja: Ł.Węglewski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Pieniężno, afrykański pomór świń, ASF
Gmina Gołdap została objęta żółtą strefą ochronną przeciw ASF

Oznacza to większe obostrzenia w lokalnych hodowlach świń. Wszystko po to, że by zapobiegać afrykańskiemu pomorowi świń. Leżąca przy granicy gmina Gołdap jest narażona na ASF....

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV