Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 7 °C pogoda dziś
JUTRO: 7 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Pierwsze w regionie podejrzenie zakażenia koronawirusem. Kobieta trafiła do szpitala w Ostródzie

Fot. pixabay.com

Na oddziale zakaźnym szpitala w Ostródzie została hospitalizowana pacjentka z podejrzeniem zakażenia koronawirusem – poinformowały we wtorek warmińsko-mazurskie służby sanitarne. To pierwszy taki przypadek w województwie.

Jak powiedział wojewódzki inspektor sanitarny Janusz Dzisko, do poradni POZ w Olsztynie zgłosiła się w poniedziałek pacjentka, która miała infekcję dróg oddechowych.

Wróciła z Tajlandii, podała obciążający wywiad. Lekarz, który ją przyjmował zdecydował, aby zgodnie z procedurą została przewieziona transportem sanitarnym na oddział zakaźny szpitala w Ostródzie

– powiedział szef warmińsko-mazurskiego sanepidu.

Dzisko dodał, że pacjentka jest w bardzo dobrym stanie i obecnie trwają badania mające na celu potwierdzenie lub wykluczenie zakażenia koronawirusem.

Próbki do badań w kierunku koronawirusa zostały już pobrane i przekazane do Państwowego Zakładu Higieny w Warszawie. Żywię nadzieję, graniczącą z pewnością, że za 48 godzin będziemy mieli wyniki ujemne

– stwierdził.

Jak zaznaczył, przypadki podejrzenia koronawirusa wymagają zapewnienia warunków izolacji oddechowej, więc ratownicy medyczni, którzy wieźli pacjentkę do szpitala, byli zaopatrzeni w środki ochrony indywidualnej – kombinezony, maski, rękawice i ochraniacze na buty.

Według Dziski jest to pierwszy w województwie warmińsko-mazurskim przypadek podejrzenia zakażenia koronawirusem. Dodał, że oddział zakaźny w Ostródzie został przewidziany jako „pierwszoliniowy” w skali województwa do hospitalizacji takich osób.

Jak poinformował – podczas senackiej komisji zdrowia – wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, w tej chwili w Polsce z podejrzeniem koronawirusa jest hospitalizowanych pięć osób plus 30 osób, które zostały ewakuowane z Wuhanu.

Dotąd nie potwierdzono przypadków zachorowania na koronawirusa w Polsce

– dodał.

Epidemia zapalenia płuc wywoływanego przez nowy rodzaj koronawirusa wybuchła w grudniu w Wuhan w środkowych Chinach. Wirus, który wywołuje zapalenie płuc, przedostał się też do około dwadzieścia pięć krajów świata.

 

Autor: Marcin Boguszewski (PAP)
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w region, sanepid, Janusz Dzisko, wirus, zakażenie
Powiatowy Inspektor Sanitarny o koronawirusie. „Podejrzane przypadki były spowodowane przez inne wirusy”

Państwowe Służby Sanitarne mają gotowe procedury na wypadek pojawienia się w Polsce groźnej dla ludzi odmiany koronawirusa - zapewnia Powiatowy Inspektor Sanitarny w Elblągu. Jak dotąd...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV