Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 27 °C pogoda dziś
JUTRO: 27 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Pierwszy kongres Stowarzyszenia Endecja w Olsztynie. We władzach regionalnych zasiadło 5 osób

Podczas kongresu w Olsztynie Stowarzyszenie Endecja wybrało władze regionalne. Fot. M.Lewiński

Uważają, że po 1989 roku nie dokonano zmiany elit w Polsce i twierdzą, że trzeba stawiać na nowych ludzi. Członkowie, działającego od maja ubiegłego roku, Stowarzyszenia Endecja spotkali się na pierwszym warmińsko-mazurskim kongresie, który odbył się w Olsztynie.

Według Adama Andruszkiewicza, prezesa Stowarzyszenia i posła ugrupowania Kukiz’15 młodzi ludzie skupieni wokół endecji są autentyczni i nie są wykonawcami woli politycznej swoich patronów.

Pomocnik regionalny stowarzyszenia Sławomir Pszenny podkreśla, że Endecja skupia ludzi spoza układów.

Ja sam jestem z normalnej, przeciętnej polskiej rodziny. Proszę mi wierzyć, że nie tylko w układach rodzą się ludzie inteligentni. My chcemy zbudować nowe polskie elity, które będą kochały nasz kraj. Naszej organizacji przyświeca idea państwa narodowego opartego o wartości chrześcijańskie.

Sławomir Pszenny podkreśla, że organizacja skupia się na gospodarce, ale nie ukrywa, że chce mieć także wpływ na politykę, a jej członkowie chcą aktywnie uczestniczyć w tej sferze.

Michał Kowalkowski, student piątego roku prawa i członek endecji podkreśla, że wartości narodowe nie powinny kojarzyć się z niechęcią wobec innych.

Tu chodzi o przedstawianie interesu polski jako nadrzędnego. Poza tym, uważam, że bardzo potrzebujemy teraz pracy u podstaw w społeczeństwie, bo ze społeczeństwem obywatelskim w Polsce jest cały czas słabo.

W pierwszym kongresie Stowarzyszenia Endecja uczestniczył m.in. Maciej Prażmo, prezes Zarządu Głównego Niezależnego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. W rozmowie z Polskim Radiem Olsztyn podkreślał, że choć organizacja jest nowa, to endecja w tym wydaniu wydaje się bardo atrakcyjna.

Więzi narodowe gwarantują bowiem budowę pewnego kapitału społecznego, którego się nie zbuduje na bazie innych wartości. Duma narodowa może być dobrą podstawą to budowania takiej formacji, jak choćby tutaj, dzisiaj.

Podczas kongresu w Olsztynie Stowarzyszenie Endecja wybrało władze regionalne. Prezesem zarządu został Sławomir Pszenny, a członkami: Marek Pacholec, Magda Zubrycka-Wernerowska, Grzegorz Grzymowicz, Mariusz Kowalski i Sebastian Twardziak. Dodajmy, że Endecja powstała wiosną zeszłego roku z inicjatywy znanego publicysty Rafała Ziemkiewicza oraz kilku posłów z klubu parlamentarnego KUKIZ’15.

 

(lew/bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w stowarzyszenie, kongres, Maciej Prażmo, endecja, Sławomir Pszenny
Srebrna biżuteria Pierwszej Damy wylicytowana za 2750 złotych, a porcelanowe filiżanki szefowej rządu za 3400 złotych. Ty była rekordowa wenta dobroczynna!

Dokładnej kwota jeszcze nie znamy, ale już wiadomo, że zeszłoroczny rekord został pobity. Po raz 19. w Olsztynie odbyła się wenta dobroczynna Akcji Katolickiej Archidiecezji Warmińskiej....

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV