Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 18 °C pogoda dziś
JUTRO: 26 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Pierwszy tramwaj dotarł już do Olsztyna. Transport trwał dwa tygodnie

Fot. olsztyn.eu

Do Olsztyna dotarł pierwszy tramwaj wyprodukowany przez turecką firmę Durmazlar – poinformował olsztyński magistrat. Miasto zamówiło 12 takich pojazdów, ale umowa przewiduje możliwość podwojenia tej liczby.

Jak poinformowały służby prasowe urzędu miasta, pierwszy z zamówionych tramwajów Panorama dotarł do Olsztyna z tureckiej Bursy, m.in. przez Włochy, Austrię i Niemcy. Transport na lawecie trwał dwa tygodnie i ze względu na rozmiary ładunku odbywał się nocami. Wyprodukowany poza UE tramwaj musi teraz przejść procedurę legalizacyjną, w tym homologację, która zostanie przeprowadzona na koszt producenta i ma potrwać około trzech tygodni.

Zgodnie z umową podpisaną w lipcu 2018 r. turecka firma ma dostarczyć 12 tramwajów za niemal 108 mln zł, ale w zależności od potrzeb i możliwości finansowych miasta producent może dostarczyć drugie tyle – w rozszerzonym wariancie cały tabor kosztowałby 206 mln zł.

Durmazlar był jedynym producentem, który złożył ofertę w przetargu w ogłoszonym przez olsztyński ratusz. Spełniła ona warunki i wygrała. Tym zamówieniem Turcy zadebiutowali na europejskim rynku. Panoramy przewożą pasażerów m.in. w tureckich miastach Samsun i Kocaeli.

Według prezydenta Olsztyna Piotra Grzymowicza nowe pojazdy są niezbędne, by obsługiwać już istniejący system tramwajowy, ale też w związku z planowaną rozbudową sieci tramwajowej. Ten środek lokomocji funkcjonuje w Olsztynie od końca 2015 r., został przywrócony po ponad 50-letniej przerwie. Dotychczas w skład miejskiego taboru wchodzą tramwaje Solaris Tramino.

Tramwaje wyprodukowane dla Olsztyna w Turcji są niskopodłogowe, dwukierunkowe, z zachowaniem wszelkich udogodnień. Są dłuższe od olsztyńskich Solarisów – mają 32,5 metra długości i tak jak obecne – 2,5 metra szerokości. Mogą pomieścić 210 pasażerów, z czego 40 na miejscach siedzących. Drzwi za kabinami motorniczego będą jednoskrzydłowe, natomiast pozostałe cztery pary – dwuskrzydłowe.

Ostatnie dwa z zamówionych w Turcji tramwajów powinny dotrzeć do Olsztyna we wrześniu.

Fot. olsztyn.eu

Fot. olsztyn.eu

 

Autor: Marcin Boguszewski (PAP)
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w tramwaj, Olsztyn, nowy
Radni J.Babalski i Ł.Łukaszewski o spalarni odpadów i planach zagospodarowania przestrzennego Olsztyna

O spalarni odpadów, która w ciągu 3 lat ma powstać w Olsztynie, dyskutowali w Porannych pytaniach miejscy radni. W studiu spotkali się: Jarosław Babalski z Prawa...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV