Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 23 °C pogoda dziś
JUTRO: 21 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Pierwszy w tym roku przypadek choroby Creutzfeldta-Jakoba. Sanepid uspokaja, na Warmii i Mazurach nie ma zagrożenia

Zdjęcie jest ilustracją do artykułu

Pierwszy w tym roku przypadek choroby Creutzfeldta-Jakoba na Warmii i Mazurach. To bardzo rzadkie schorzenie pojawiło się u mieszkańca powiatu bartoszyckiego.

Choroba Creutzfeldta-Jakoba powoduje zmiany w mózgu, które zaburzają pamięć i równowagę, a w końcu prowadzą do śmierci. 68-letni mężczyzna z powiatu bartoszyckiego pierwsze objawy zauważył jesienią ubiegłego roku. Zmarł pod koniec lutego na Śląsku, gdy pojechał tam do rodziny.

Co bardzo istotne – była to forma choroby Creutzfeldta-Jakoba wynikająca ze zmian genetycznych, a nie z kontaktu z wołowiną zakażoną tzw. chorobą wściekłych krów. Nie było tu żadnego wpływu kontaktu z bydłem lub z mięsem wołowym lub jego przetworami. Dlatego nie ma zagrożenia dla innych mieszkańców – podkreśla Elżbieta Łabaj z warmińsko-mazurskiego Sanepidu.

Choroba Creutzfeldta-Jakoba jest bardzo rzadka, dotyka rocznie średnio jedną osobę na milion. Nie ma na nią żadnego lekarstwa.

(apiedz/ls)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w sanepid, epidemia, choroba
Stosujemy złą dietę, palimy za dużo papierosów. Stan zdrowia Polaków pozostawia wiele do życzenia!

Okazuje się, że na Warmii i Mazurach jest niemal najwyższy w Polsce odsetek palaczy. Województwo zajmuje niechlubne drugie miejsce w Polsce. Raport o stanie zdrowia Polaków...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV