Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 23 °C pogoda dziś
JUTRO: 21 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Pies do zadań specjalnych. Przeczytaj, kim także może być twój pupil

Fot. Krzysztof Mikunda

Gościem Bliższych Spotkań z okazji święta policji była młodsza aspirant Małgorzata Konopko z Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie.

Z Agnieszką Lipczyńską rozmawiały o psach policyjnych, które wspierają policjantów w zadaniach specjalnych.

Jak Małgorzata Konopko przedstawia swojego psa?

Jest to owczarek belgijski, rodzaju Malinois. Czworonóg jest trzylatkiem i wabi się Nero. Pies ten jest przeznaczony do poszukiwania zapachu zwłok ludzkich, poszukuje zwłok i na lądzie i na wodzie. Takich psów w policji polskiej jest niewiele, są one rzadziej wykorzystywane niż inne psy specjalistyczne. Mój pies pracuje ze mną już dwa lata i nasza współpraca rozwija się.

– powiedział Gość Bliższych Spotkań

Co ciekawe, Pani Małgorzata nie poznała Nera w Olsztynie:

Pracowałam w szczecińskiej policji i właśnie tam poznałam Nera. Było to przeznaczenie bo ten pies został mi przydzielony na drodze losowania. Od tamtej pory razem pracujemy i tworzymy zespół. Ponadto mieszkamy razem, bo jest taka możliwość. Przewodnicy mogą mieszkać razem ze swoimi podopiecznymi, o ile są spełnione odpowiednie warunki lokalizacyjne.

Psy rasy Malinois, zwane u nas Maliniakami, bardzo szybko przywiązują się do swoich przewodników.

Jest on bardzo towarzyskim psem, lubi przebywać w obecności ludzi. Wpływa to oczywiście na współpracę psa z przewodnikiem, bo na tym bazuje wykonywanie zadań przez psa.

– zaznacza Małgorzata Konopko.

Posłuchaj rozmowy z Małgorzata Konopko.

 

Kolejnym gościem Agnieszki Lipczyńskiej była Katarzyna Tomasiak, która jest niewidoma, a także jej przewodnik, suczka rasy labrador.

Dowiedzieliśmy się między innymi o tym, dlaczego imiona psów przewodników są utajnione.

– Jest to specjalny zwyczaj, imię psa ukrywa się by nie rozpraszać zwierzęcia w czasie pracy. Imię znane jest tylko najbliższym członkom rodziny – wyjaśnia Katarzyna Tomasiak.

Pies na grzbiecie ma tabliczkę „Psi asystent, nie przeszkadzać, jestem w pracy.” Czy ludzie stosują się do tej informacji?

Różnie z tym bywa, suczka jest przepiękna, często macha ogonem, jest uśmiechnięta. Dodatkowo jest bardzo mądra więc ludzie ją lubią. Jednak społeczeństwo się zmienia i ludzie coraz częściej wiedzą, że mają do czynienia z psem przewodnikiem, który wykonuje swoja pracę.

– podkreślił gość Bliższych Spotkań

Katarzyna Tomasiak opowiedziała także, jakie umiejętności ma pies przewodnik:

To są oczy osób niewidomych. Ja jestem osobą aktywną, często podróżuję i bywam w miejscach nowych. Pies musi dawać sobie radę w środkach komunikacji, w pociągu, metrze oraz w autobusie. Powinien też pokazać schody ruchome, odszukać drzwi do budynków  czy perony na dworcu.

Okazało się, że pies przewodnik za swoją pracę jest też nagradzany:  Zazwyczaj są to przysmaki, za dobrze wykonane zadanie. Trzeba przyznać, że tworzymy zgrany zespół – powiedziała Katarzyna Tomasiak.

Posłuchaj rozmowy z Katarzyną Tomasiak.

 

Autor: J. Hopfer
Redakcja: A. Dybcio

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w policja, pies, przewodnik, Bliższe spotkania
Tragiczny wypadek na trasie Sątopy – Bisztynek

Z niewiadomych przyczyn kierowca audi zjechał do rowu i dachował. Zginął na miejscu. Na miejsce wypadku przyjechały między innymi jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej z Reszla i...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV