Strona główna Radio Olsztyn
Olsztyn
DZIŚ: 2 °C pogoda dziś
JUTRO: 6 °C pogoda jutro
IMIENINY: Cecylii, Jonatana, Marka
EUR: 4.2183 CHF: 3.626
USD: 3.5881 GBP: 4.7546
Logowanie
 

Pikieta z bananowymi wiatrakami

Pikieta przeciwko farmom wiatrowym pod Urzędem Marszałkowskim. Fot. Adam Socha

Choć na Warmii i Mazurach stoi ich coraz więcej, to Ministerstwo Rozwoju Regionalnego chce, aby niemal cały region był wielką oazą dla farm wiatrowych. Farm, które mają wielu zwolenników, mają również rzesze przeciwników.

Zabudowania Krainy Tysiąca Jezior nie chcą ponoć również władze samorządowe, ale lokalne stowarzyszenia niespecjalnie w to wierzą. Stąd kolejne protesty.

Relacja Macieja Świniarskiego

wiatraki

We wtorek w południe około 20 osób protestowało przed urzędem marszałkowskim w Olsztynie przeciwko stawianiu na Warmii i Mazurach elektrowni wiatrowych. Protestujący mieli za złe urzędnikom, że tydzień temu spotkanie z nimi zamknęli dla mediów. Stąd olbrzymi banner z wiatkami, których śmigła zastąpiły… banany. Dlaczego akurat one? Jak tłumaczy Jacek Adamas ze Stowarzyszenia Kochajmy Warmię władza lekceważy głos obywateli, wobec tego czujemy się, jak w republice bananowej. Mówiąc o fermach wiatrowych Adamas powołał się na opinię profesor Barbary Lebiedowskiej, niezależnego eksperta Komisji Europejskiej d.s. akustyki środowiska, która uważa, że wszystkie wiatraki postawiono w Polsce nielegalnie.

Protestujący nie ukrywali również, że jest to ostatni moment na zablokowanie degradacji przyrodniczej Warmii i Mazur. Wicemarszałek województwa Jarosław Słoma tłumaczył natomiast, że przed tygodniem został wmanipulowany w spotkanie robocze, na które goście zaprosili dziennikarzy i był do dyspozycji mediów, ale po jego zakończeniu. (mświn/as/bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Więcej w wiatraki, Slider
Imieniny z kardamonem

  W Olsztynie zorganizowano uroczyste obchody imienin Józefa Piłsudskiego. W Urzędzie Wojewódzkim zaprezentowano film pt. "Wśród gości" wyprodukowany przez Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Jest to...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV