Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -2 °C pogoda dziś
JUTRO: -1 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Piotr Burczyk laureatem „Olsztyńskiego debiutu 2017”

Piotr Burczyk

Olsztyńskie Dni Literatury to cykl spotkań z pisarzami i poetami. Wczoraj był poniedziałek, a w „Poniedziałek czyta się poezję” i po takim hasłem w sali pod Amfiteatrem im. Czesława Niemena publiczność mogła spotkać się dwoma poetami. Pierwszy z nich Piotr Burczyk to laureat 3. edycji konkursu „Olsztyński debiut 2017” nagrodzony za tomik pt. „Z ukrycia”.

o tym,  co ujęło jurorów w utworach poetyckich Burczyka? O tym mówi Krzysztof Szatrawski, prezes Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia Pisarzy Polskich:

Są to bardzo dojrzałe, zrównoważone wiersze, które trochę mówią o przemijaniu, trochę o historiach rodzinnych, wiersze bardzo liryczne, ale też z nutką filozoficzną, co ujęło jurorów. Jestem zadowolony, że tomik ten zdobył nagrodę.

Wątek przemijania, który pojawił się w wierszach Burczyka, jest z kolei jednym z głównych tematów tomiku poezji Krzysztofa Szatrawskiego „Czas płonących ogrodów”. Autor tak opowiada o inspiracjach:

 

Jest to zbiór, nad którym pracowałem wiele lat poświęcony problematyce przemijania, czasu, tak jak w swojej rekomendacji tej książki napisał Julian Kornhauser: „Tematem tych wierszy jest czas”. Ten czas jest zarówno źródłem radości jak i smutku, jak i pewnej sprzeczności, która w naszym istnieniu tkwi i jest nieodzownym elementem tego świata, tej sprzeczności między nadziejami i lękami, pomiędzy radością z przebywania tu i teraz a jednocześnie świadomością, że ten moment za chwile przestanie istnieć. Im więcej myślimy o czasie, o przemijaniu, tym nieuchronnie musimy zrozumieć, że inaczej jak z pokorą, z rezygnacją z wielkich ambicji żyć się nie da

Spotkanie z Krzysztofem Szatrawskim poprowadził Kazimierz Brakoniecki, a kolejna odsłona Olsztyńskich Dni Literatury już w najbliższy czwartek w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej, podczas którego zaprezentowany zostanie najnowszy numer pisma kulturalno-literackiego „VariArt”.
Autorka: A. Kulik
Redakcja: A.Socha

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Krzysztof Szatrawski
Krzysztof Szatrawski: największą przyjemność sprawia mi komunikowanie

Barbara Fedoniuk zaprasza na rozmowę z Krzysztofem Szatrawskim - poetą, prozaikiem, krytykiem muzycznym i literackim. Krzysztof Dariusz Szatrawski (urodzony 1 września 1961 roku w Kętrzynie). Absolwent Wychowania...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV