Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 16 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Piotr Dardziński: biznes będzie teraz szukał wynalazców

Wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Piotr Dardziński. Fot. A. Socha

Współpraca biznesu i nauki jest motorem który powoduje, że gospodarka staje się coraz bardziej innowacyjna – mówił w Porannych Pytaniach wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Piotr Dardziński.

Gość Polskiego Radia Olsztyn podkreślił, że nigdzie na świecie nie udało się zbudować innowacyjnych gospodarek bez interwencji państwa, bez przygotowanego przez państwo programu, czy pomysłu jak to zrobić. Jak powiedział wiceminister nauki na taką współpracę są do wykorzystania ogromne środki z funduszy unijnych. Jego zdaniem, jeśli finansujemy jakiś projekt badawczo-rozwojowy to proces ten zawsze musi się odbywać w konsorcjum, a więc musi być i naukowiec, i przedsiębiorca.

– W poprzedniej perspektywie liderem takiego konsorcjum byli naukowcy, którzy poszukiwali przedsiębiorców i składali wnioski po dofinansowanie. Teraz liderem jest przedsiębiorca, który szuka naukowców i to on przygotowuje cały program realizacji przedsięwzięcia – mówił w Porannych Pytaniach Piotr Dardziński. Jego zdaniem przedsiębiorcy mają większą umiejętność organizacyjno – operacyjno – administracyjną. W Polsce są prawie 2 miliony bardzo małych firm, 15 tysięcy średnich i ponad 3 tysiące dużych przedsiębiorstw. Ich współpraca z nauką może zaowocować innowacyjnymi rozwiązaniami w biznesie.

Gość Polskiego Rada Olsztyn jest przekonany, że w Polsce mamy wielu fantastycznych naukowców ogromnym potencjałem w badaniach i są oni w stanie zrealizować projekty, które w przyszłości mogą zakończyć się przełomowymi wynalazkami i nowymi produktami.

– Dziś naukowiec rozlicza się z aktywności tzw. publikacyjnej, a my chcemy wzmocnić nowoczesne ścieżki kariery i oceniać naukowców m.in. za efekty drożeń w gospodarce – podsumował wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego. Naukowcom mają pomóc Centra Transferu Technologii. – Jeśli chodzi o wdrożenia i patenty, to polska nauka jest dużo słabsza od tej europejskiej – dodał.

Posłuchaj rozmowy Leszka Cimocha z Piotrem Dardzińskim

00:00 / 00:00

 

(bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w nauka, edukacja, innowacyjność, wynalazki, Wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego
Wynalazek naukowców z Olsztyna pokaże jak zdrowo oddychać

Nieprawidłowe oddychanie jest przyczyną wielu chorób, między innymi nadciśnienia tętniczego i zaburzeń rytmu serca. Olsztyńscy naukowcy zbudowali urządzenie, które pokazuje jak oddychamy. Naukowcy zgłosili już analizator...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV