Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 27 °C pogoda dziś
JUTRO: 27 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Piotr Domalewski, reżyser nagrodzonej Złotymi Lwami „Cichej Nocy” gościem audycji Okno na kulturę

Od lewej Piotr Domalewski i Łukasz Adamski

Piotr Domalewski opowiadał o filmie „Cicha Noc”, który ku jego wielkiemu zaskoczeniu zdobył Złote Lwy na Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni.

Łukasz Adamski rozmawia o polskiej Wigilii, emigracji, która naznacza życie kolejnych pokoleń Polaków i problemach polskiej prowincji.

Wszyscy aktorzy dają tutaj popis kapitalnego aktorstwa. Oni nie grają rodziny. Oni stali się rodziną.

Ł. Adamski: Piotr Domalewski – osoba, która rozsławiła ostatnio Warmię i Mazury. Nagroda główna na Festiwalu Filmowym w Gdyni za film „Cicha noc”. Po pierwsze bardzo gratuluję, bo jako krytyk filmowy głosowałem na Twój film przy nagrodzie dziennikarzy. Uważam, że zrobiłeś fantastyczną robotę, a to Twój debiut.

P. Domalewski: Dziękuję za nagrodę dziennikarzy, bo ona ma dla mnie szczególnie istotne znaczenie, bo dziennikarze są tymi ludźmi, którzy jakby to powiedzieć, dekodują rzeczywistość na przetwarzalny język. De facto są kronikarzami tej rzeczywistości. Wiem, że jesteście ludźmi, którzy zajmują się tym na co dzień. Jestem wdzięczny, że udało mi się zostać dostrzeżonym przez Was, z czego się ogromnie cieszyłem. Zresztą to chyba każdy wie, że gust jury dziennikarskiego zawsze nie podlega żadnym presjom i gdzieś jest w opozycji do gustu publiczności albo jurorów. Zawsze jest niezależny, więc tym bardziej mnie to ucieszyło.

Ł. Adamski: „Cicha noc”, czyli opowieść o rodzinie na Warmii, która spotyka się w jednym z najważniejszych momentów dla rodziny, czyli Wigilii. Główny bohater grany przed Dawida Ogrodnika przyjeżdża z Holandii i ta noc odkryje wiele sekretów, tajemnic rodzinnych, wyjdą pewne demony. Ile w tym filmie (…) jest Ciebie, Twojej rodziny?

P. Domalewski: Jakby odpowiadając naokoło na to pytanie, to ile my wszyscy, jako mieszkańcy tego kraju, mamy ze sobą wspólnego. Wyrośliśmy w tej tradycji i nawet jeśli zajmujemy się różnymi rzeczami, albo żyjemy na różnym pułapie i miejscach, to wszyscy mamy wspólną genealogię, która wynika właśnie z tradycji kulturowej. A kultura jest związana silnie z religią, więc nie przez przypadek wybór właśnie wieczoru wigilijnego, jako takiego w moim przekonaniu i wynikającego z obserwacji – najważniejszego rodzinnego zjazdu. O tyle rzeczywiście ten film jest szczerym, bo to moja obserwacja tego kraju, tej rzeczywistości i relacji rodzinnych np. brat – ojciec. To moje obserwacje. Może niekoniecznie są przeniesionymi postaciami 1:1 z mojego życia. Pomyślałem sobie, że siłą tego filmu musi być wiarygodność tego świata, o którym on opowiada, więc co ja mogę zrobić… Mogę tylko opowiedzieć o świecie, który ja znam, bez koloryzowania bez dodawania jakiś dodatkowych pięter.

Ł. Adamski: To jest właśnie siła Twojego filmu, ja to pisałem w swojej recenzji, że czujesz prowincję, znasz ją. I nie zrobiłeś filmu z pozycji Warszawki, tzn. Ty zrobiłeś film o prowincji, którą kochasz tak naprawdę.

P. Domalewski: Tak, to jest prawda. Mam jakiś szczególny sentyment do tego miejsca, z którego się wywodzę. Odnośnie tej Warszawy, to mam wrażenie, że jest to kolonizowany ląd przez ludzi z prowincji, którzy do Warszawy przywożą swoje strony. Ktoś mnie ostatnio zapytał, co ja myślę o Warszawie. I odpowiedziałem, że jeszcze jej szukam, nie wiem, gdzie ona tak naprawdę jest. Czuję silną tożsamość z miejscem, z którego pochodzę.

Posłuchaj całej rozmowy z Piotrem Domalewskim

Prapremiera filmu „Cicha Noc” w reżyserii Piotra Domalewskiego odbyła się w w Olsztynie w środę (15 listopada). Pokaz poprzedzony był spotkaniem z reżyserem i aktorami. Wszystkie zdjęcia, plenery i wnętrza do „Cichej Nocy” realizowano na Warmii, we wsiach Pęglity i Sząbruku, niedaleko Gietrzwałdu.

Obraz jest kameralną opowieścią o rodzinie z prowincji, która zmaga się problemami, związanymi między innymi z emigracją. Materiał zdjęciowy powstał w niecałe 30 dni, od lutego do kwietnia 2017 roku.

Debiut fabularny Piotra Domalewskiego został uhonorowany główną nagrodą na 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Grającemu postać głównego bohatera Dawidowi Ogrodnikowi jurorzy przyznali nagrodę za najlepszą rolę męska.

Kinowa premiera filmu 24 listopada 2017 roku.

Posłuchaj audycji Okno na Kulturę

Okno na Kulturę

Kadr z filmu „Cicha noc” w reżyserii Piotra Domalewskiego

Złote Lwy dla filmu „Cicha noc” w reżyserii debiutanta Piotra Domalewskiego

 

Redakcja: BSChromy/A.Podbielska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w film, Adamski, cicha noc
„To”

Nie należę do miłośników horrorów, tak jak  nie zaliczam się do zagorzałych czytelników prozy Stephena Kinga, ale jak zawsze bywają wyjątki. O co chodzi? O film...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV