Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 1 °C pogoda dziś
JUTRO: 13 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Piotr Müller: „Uczelnie, które będą pobierały opłaty, o których wcześniej nie mówiły będą karane finansowo”

Piotr Müller, podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Fot. Agnieszka Podbielska

Konstytucja dla Nauki to także wielka szansa na rozwój takich uczelni jak UWM w Olsztynie – przekonywał gość Porannych pytań, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Piotr Müller.

Ten rok to okres przygotowawczy do wprowadzenia w życie reformy szkolnictwa tzw. Konstytucji dla nauki.

Reforma będzie wchodziła stopniowo. Przez najbliższy rok zmiany odczują głównie nauczyciele akademiccy, którzy od 1 stycznia otrzymają podwyżki. Powoli będzie się zmieniała struktura uczelni. Najbardziej korzystne zmiany wejdą w życie 1 października 2019 roku. Będzie jasny, klarowny i uczciwy system opłat. Uczelnie, które będą pobierały opłaty, o których wcześniej nie mówiły, będą karane finansowo.

W Olsztynie wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego spotkał się z rektorem Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Piotr Müller podkreślał, że uczelnie będą miały więcej autonomii w zakresie decydowania o środkach finansowych, które daje budżet państwa.

Znaczymy praktycznie każdą złotówkę. Jest kilkanaście strumieni finansowych (…) Ufamy uczelniom i uważamy, że powinny mieć szerszą autonomię. Chodzi też o autonomię finansową. To uczenia będzie decydowała jakie ma priorytety, ale na koniec będzie rozliczana z efektów (…) Nowa ustawa wprowadza zasadę zrównoważonego rozwoju gwarantując rozwój uczelniom regionalnym i dodatkowe środki na ten cel (…) Przez ostatnie 3 lata w ministerstwie nauki i szkolnictwa wyższego pracował Michał Wypij, który Olsztyn tyle razy odmieniał przez przypadki, że nie dał nam zapomnieć o tym, że Uniwersytet Warmińsko-Mazurski musi zyskać.

Nowym ciałem, które wprowadziła Konstytucja dla Nauki będzie Rada Uczelni.

Rada Uczelni funkcjonuje w większości najlepszych uczelni świata. W ustawie wprowadzamy mechanizm, żeby senat uczelni dokonał wyboru kilku osób z zewnątrz, kilku osób z wewnątrz, z przewagą tych wewnątrz. Taka rada uczelni w całości wybierana przez wspólnotę akademicką ma pomóc w zarządzaniu uczelnią.

Rada Uczelni będzie głównie kontrolować finanse uczelni i przypomniał, że na szkolnictwo wyższe wydajemy 20 miliardów złotych rocznie.

Posłuchaj rozmowy Marka Lewińskiego z Piotrem Müllerem

00:00 / 00:00

 

 

Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w UWM, uczelnia
Profesor Wojciech Maksymowicz wyróżniony przez ministra Gowina

Profesor Wojciech Maksymowicz został powołany przez Jarosława Gowina w skład zespołu doradczego do spraw nauki i szkolnictwa wyższego. Profesor Maksymowicz był ministrem zdrowia w rządzie premiera...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV