Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 27 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Piotr Nowakowski: Poszukiwaczy skarbów jest coraz więcej

Piotr Nowakowski

W Bliższych Spotkaniach Polskiego Radia Olsztyn Katarzyna Piasecka i Maciej Świniarski w kolejnym wakacyjnym temacie rozmawiają z doktorem Piotrem Nowakowskim z Muzeum Bitwy pod Grunwaldem o współczesnych poszukiwaczach skarbów czyli detektorystach.

Poszukiwacze z całej Europy, przeczesują pola bitew i znane miejsca historyczne w poszukiwaniu cennych historycznych znalezisk, dla jednych jest to zabawa i nauka, drudzy traktują poszukiwania skarbów jako możliwość wzbogacenia się. Jednak taka zabawa wymaga podstawowej wiedzy i historycznej i naukowej.

Prowadzący zapytali pana doktora Piotra Nowakowskiego o to, czy mamy do czynienia z modą na poszukiwanie skarbów, może o chodzi o spełnienie marzeń z dzieciństwa?

Piotr Nowakowski: Faktycznie tak się dzieje, poprzez dostępność do nowoczesnych środków poszukiwawczych, można realizować marzenia z dzieciństwa. Poszukiwaczy jest coraz więcej i rośnie poziom wiedzy i znajomość przepisów i faktów historycznych u poszukiwaczy. Świadomość wartości historycznej, znajdowanych przedmiotów jest coraz większa. Poszukiwacze uczą się coraz więcej o historii Polski i nie tylko. Pola grunwaldzkie przeszukują detektoryści z połowy Europy, pomagając przy badaniach archeologicznych. Moda jest faktem, ważne jest to, by moda szła w dobrym kierunku, nazwijmy to naukowym a nie rabunkowym, bo wtedy poszukiwacze dokonują więcej szkód niż pożytku.

– O czym powinni pamiętać poszukiwacze skarbów?

Piotr Nowakowski: Dobrze by było gdyby poszukiwacze kontaktowali się z kimś doświadczonym, ponieważ prace archeologiczne wymagają wiedzy, którą nie zdobywa się z lektury książek, wiedzy internetowej, najlepsza jest praktyka, uczenie się od osób, które już mają wiedzę, od profesjonalistów.

Posłuchaj

 

 

J.Hopfer/A.Socha

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w poszukiwacze skarbów, Piotr Nowak
„Tutaj jest moja pracownia”

Piotr Nowak, absolwent olsztyńskiego Liceum Plastycznego, w poszukiwaniu artystycznych szans wyjechał do Norwegii. Po przyjeździe do Oslo pierwsze kroki skierował do norweskiej akademii sztuk pięknych. Zapisał...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV