Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 27 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Piotr Sarnacki: Będą zmiany wśród członków komisji wyborczych, jedna z komisji zostanie wymieniona w całości

Dyrektor olsztyńskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego Piotr Sarnacki. Fot. A. Podbielska

W 33 gminach województwa warmińsko-mazurskiego odbędzie się druga tura wyborów samorządowych – mówił w Porannych pytaniach Piotr Sarnacki, dyrektor olsztyńskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego.

Piotr Sarnacki przypomniał też o zasadach głosowania.

Każdy wyborca dostanie tylko jedną kartę, a nie tak jak 2 tygodnie wcześniej 3 lub 4 karty. Będzie to karta formatu A5 z dwoma nazwiskami. Głosujemy na jednego z kandydatów. Jeżeli postawimy dwa znaki „x” przy dwóch nazwiskach, albo nie postawimy „x” to nasz głos będzie nieważny.

Już wiadomo, że w niektórych miejscach za mniej więcej 3 miesiące odbędą się wybory uzupełniające. Stanie się tak w przypadku, kiedy osoba, która została wybrana wójtem uzyskała jednocześnie mandat radnego.

Jeżeli chodzi o gminy do 20 tysięcy mieszkańców gdzie mamy wybory większościowe, a nie proporcjonalne, to tu akcję wyborczą będziemy musieli powtórzyć. Analizowaliśmy te wyniki i na chwilę obecną – nie uwzględniając drugiej tury – wygląda na to, że będziemy mieć cztery przypadki gdzie za około 3 miesiące wyborcy z danej gminy znowu pójdą do urn. Głosowania odbędą się wyłącznie w okręgach i są to mniejsze akcje.

Będą zmiany wśród członków komisji wyborczych pracujących w lokalach. Tylko w Olsztynie jedna z komisji zostanie wymieniona w całości. Chodzi o tę, która miała siedzibę w Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad przy alei Warszawskiej. Dyrektor olsztyńskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego przypomniał, że zginęło w niej 400 kart do głosowania.

Komisarz wyborczy podjął decyzję, że cały skład wyborczy komisji musi być wymieniony. Nie wiemy co się z tymi kartami stało, gdzie one są ponieważ trwa postępowanie wyjaśniające prowadzone przez organy ścigania. Natomiast komisarz podjął decyzję o odwołaniu całego składu. Komisja będzie funkcjonowała w całkiem nowym składzie

Piotr Sarnacki dodał, że ze stanowiska zostali odwołani także przewodniczący komisji, którzy zostawili bez opieki materiały powyborcze. Taka sytuacja miała miejsce w olsztyńskim ratuszu.

W tym wypadku komisarz również zareagował i ze względu na to, że to przewodniczący komisji ponosi odpowiedzialność za organizację przy komisji, dlatego w tych komisjach gdzie ujawniono, że materiały powyborcze zostały bez nadzoru przewodniczący musieli pożegnać się z członkostwem w komisji i na to miejsce powołano nowe osoby.

Oficjalne wyniki drugiej tury wyborów samorządowych powinny być znane już w poniedziałek. W niedzielę lokale wyborcze będą otwarte od godziny 7 do 21. Do ich zamknięcia trwa też cisza wyborcza.

Posłuchaj rozmowy Marka Lewińskiego z Piotrem Sarnackim

Autor: M. Lewiński
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w wybory, Piotr Sarnacki
Sąd postanowił: Zbigniew Michalak musi sprostować nieprawdziwe informacje ws. afery informatycznej w ostródzkim Urzędzie Miasta

Zbigniew Michalak musi sprostować nieprawdziwe informacje dotyczące afery informatycznej w ostródzkim Urzędzie Miasta – postanowił Sąd Okręgowy w Elblągu. Przypomnijmy, burmistrz Ostródy Czesław Najmowicz wytoczył sprawę...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV