Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 8 °C pogoda dziś
JUTRO: 6 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Piotr Walczak: Największym sukcesem Izby Administracji Skarbowej jest ograniczenie nieuczciwej konkurencji

Piotr Walczak, fot. Piotr Waniorek/zelaznastudio.pl

Szara strefa w handlu papierosami po roku działania Krajowej Administracji Skarbowej w całej Polsce zmniejszyła się z ponad 20 do nieco ponad 12,5 procent – mówił gość Porannych Pytań, inspektor Piotr Walczak.  To rekordowy wynik – przyznał wiceminister finansów i wiceszef Krajowej Administracji Skarbowej.

Z danych Krajowej Administracji Skarbowej wynika, że w całej Polsce zostało zarekwirowanych około 30 tysięcy nielegalnych automatów, zamknięto też 1,5 tysiąca domen w internecie związanych z hazardem.

W Olsztynie ma powstać centrum kompetencyjne techniki kryminalistycznej służby celno-skarbowej – poinformowała we wtorek olsztyńska Izba Administracji Skarbowej. Ma ono wspierać inne jednostki w kraju przy zabezpieczaniu śladów przestępczości ekonomicznej.

Rozwijanie techniki kryminalistycznej jest ważną inicjatywą z punktu widzenia KAS, która istnieje od roku jako nowa wyspecjalizowana formacja do zwalczania szeroko rozumianej przestępczości ekonomicznej – powiedział Piotr Walczak, który przebywał we wtorek w Olsztynie. Jego zdaniem centrum kompetencyjne techniki kryminalistycznej powstanie w Olsztynie w ciągu paru miesięcy. Zaznaczył jednak, że decyzja o jego utworzeniu musi być jeszcze zatwierdzona przez szefa KAS.

Andrzej Piedziewicz: Dlaczego wybraliście Olsztyn na centrum kompetencyjne techniki kryminalistycznej?

Piotr Walczak: Tworzymy wiele centrów kompetencyjnych, w regionalnych ośrodkach, które się specjalizują w danej dziedzinie a jednocześnie swoim doświadczeniem, wiedzą czy techniką wspomagają pozostałe izby administracji skarbowej. Olsztyn został wytypowany w zakresie kryminalistyki głównie ze względu na doświadczenia w tym obszarze. IAS w Olsztynie jest jedną z najbardziej skutecznych w zwalczaniu przestępczości szeroko rozumianej, ma sukcesy zarówno na polu zwalczania przestępczości akcyzowej, nielegalnych wyrobów tytoniowych, nielegalnego alkoholu czy paliwa, jak i w zwalczaniu przestępczości związanej z nielegalnym hazardem. Ma też duże osiągnięcia w walce z karuzelami VAT-owskimi.

Kryminalistka w dawnych formacjach też funkcjonowała, ale po utworzeniu wyspecjalizowanej formacji do walki z przestępczością ekonomiczną, kryminalistyka musi wejść na inny poziom, ponieważ przestępczość ekonomiczna jest wieloaspektowa Tutaj zbieranie dowodów przestępstw to nie tylko zbieranie dokumentacji księgowej, np. w przestępczości akcyzowej nie ma dokumentów, wygląda ona bardzo analogicznie do przestępczości narkotykowej. Mamy do czynienia bądź z przemytem, bądź z nielegalną produkcją. Tu nie ma dokumentów, dowodem jest dokumentacja daktyloskopijna, fotograficzna.

Izba olsztyńska bardzo dobrze plasuje się w rankingu zwalczania przestępczości ekonomicznej, tu są świetni fachowcy.

Andrzej Piedziewicz: Minie wkrótce rok od powołania IAS, co udało się przez ten czas osiągnąć?

Piotr Walczak: Udało się nam zmniejszyć szarą strefę. Na przykład przemyt wyrobów tytoniowych wynosił ponad 20%, natomiast z danych za IV kwartał 2017 roku niezależnego instytutu, a więc zaledwie po paru miesiącach działania IAS, wynika że szara strefa wynosiła zaledwie 12,7%. To rekord o tyle ważny, że mamy najdłuższą granicę z trzema krajami, gdzie wyroby tytoniowe są dużo tańsze. Koncerny paliwowe podają gwałtowny wzrost sprzedaży. To ewidentny efekt uszczelnienia systemu w zakresie paliw. Następny obszar to kwestia hazardu, prawie 30 tys. automatów i 1500 domen w internecie zamkniętych, udało się nam wypchnąć nielegalny hazard z ulic, tam też odbywał się handel narkotykami.

Znika nielegalna konkurencja. Największy sukces IAS, to wbrew pozorom nie są dodatkowe miliardy złotych wpływu do budżetu, ale stworzenie atmosfery do legalnego biznesu. Przedsiębiorca, który handluje paliwem nie musi konkurować z oszustami, którzy oferowali paliwo bez podatku VAT.

Rok temu stworzyliśmy służbę przyjazną przedsiębiorcom. Jeszcze rok temu przedsiębiorca był narażony na kontrole trzech różnych organów, dzisiaj podlega jednemu.

Andrzej Piedziewicz: Czy po rocznych doświadczeniach zajdą jakieś zmiany w IAS?

Piotr Walczak: Przestępczość ekonomiczna jest żywa, tworzy cały czas nowe pomysły, więc i my musimy ewoluować. Jednym z pomysłów jest monitorowanie płatności przez przedsiębiorców. To da efekt synergii wraz ze słynnym JPK, gdzie monitorujemy kwestie faktur i sprawozdań VAT, a z drugiej strony przepływy finansowe. Ten efekt synergii bardzo ograniczy szarą strefę w zakresie podatku VAT. Będziemy starali się zawsze dotrzymywać kroku zorganizowanej przestępczości.

Posłuchaj całej rozmowy Andrzeja Piedziewicza z Piotrem Walczakiem.

00:00 / 00:00
Redakcja: A.Socha

Więcej w Walczak
Marek Walczak: Nic nie uprawnia policjantów do stosowania przemocy

Przywrócenie pełnej sprawności funkcjonowania Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie oraz wyjaśnienie sytuacji związanej z przekroczeniem uprawnień przez olsztyńskich funkcjonariuszy - to najważniejsze zadania nowego Komendanta Wojewódzkiego...

Zamknij
RadioOlsztynTV