Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 20 °C pogoda dziś
JUTRO: 28 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Piotr Walczak: Udało nam się uszczelnić system podatkowy

Piotr Walczak, fot. Piotr Waniorek/zelaznastudio.pl

Około 30 miliardów złotych co roku tracił budżet państwa z wyłudzania nienależnego zwrotu VAT. Szacowanie szarej strefy jest skomplikowane, ale udało nam się uszczelnić system podatkowy – mówił w Porannych Pytaniach  Piotr Walczak, wiceminister finansów, zastępca szefa Krajowej Administracji Skarbowej.

Andrzej Piedziewicz: Dodajmy, że minęło pół roku od utworzenia Krajowej Administracji Skarbowej. To połączone urzędy skarbowe oraz kontroli skarbowej i celnej. Czy to połączenie pomogło w walce z przestępczością podatkową?

Piotr Walczak: Lepiej niż słowa oddają to liczby. To widać po wpływach budżetowych, po ilości zatrzymanych osób, które dokonywały przestępstw ekonomicznych, po ilości wszczętych postępowań przygotowawczych. Dodajmy jeszcze do tego wywiad skarbowy. Wielka rewolucja została przeprowadzona bardzo szybko i zakończyła się sukcesem. Zaistniała synergia połączonych komórek. Stworzyliśmy policję skarbową i to działa zarówno w zakresie cen transferowych, optymalizacji podatków a więc tej przestępczości bardzo wyrafinowanej w unikaniu opodatkowania, działa też w zakresie przestępczości groźnej dla obywateli, wyłudzania podatku VAT, karuzel VATowskich nielegalnej produkcji wyrobów akcyzowych czy wreszcie przemytu.

Andrzej Piedziewicz: Najczęściej mówi się o wyłudzaniu podatku VAT

Piotr Walczak: Widać po wpływach, wzrost jest odpowiedzią na ile udało się uszczelnić system. Część zorganizowanych grup przestępczych przenosi się, bo w Polsce przestało się opłacać.

Andrzej Piedziewicz: Graniczymy z obwodem kaliningradzkim. Czy przemyt nadal jest problemem, czy większym nielegalna produkcja tytoniu w kraju?

Piotr Walczak: Potwierdzam to, problem przemytu udało się ograniczyć już wiele lat temu. Różnica w cenach wyrobów akcyzowych determinuje przemyt, ale od wiele lat polska służba celna należy do najbardziej skutecznych. Zdaniem niezależnych ekspertów z Komisji Europejskiej nasza granica jest uznawana za wzorową, sprawiło to wyposażenie w sprzęt, dokupienie skanerów zmiany informatyczna, automatyka a przede wszystkim ograniczenie korupcji. Dzisiaj przemyt jest mniejszym problemem niż nielegalna produkcja. Łatwo zaopatrywać wewnątrz granic Schengen nasze nielegalne wytwórnie w towar, np. w liście tytoniu z krajów bałkańskich. Ta produkcja nie idzie tylko na rynek Polski, np. różnica cen papierosów w Polsce i w Irlandii to krotność. Ale dzięki nowym kompetencjom, wdrożenie ustawy o monitorowania towarów, służba celna jest obecna na szlakach komunikacyjnych a to powoduje, że skuteczność wzrasta.

Andrzej Piedziewicz: Wicepremier Morawiecki podkreślał, że w budżecie są pieniądze na podwyżki dla nauczycieli i służb mundurowych i to dzięki dobrej pracy KAS i uszczelnieniu systemu podatkowego. Czy wobec tego na podwyżki mogą liczyć pracownicy administracji skarbowej?

Piotr Walczak: W administracji podatkowej nie było podwyżek od 10 lat, ciężko szybko te zaległości nadrobić. Kierownictwo finansów to widzi i myślę, że pewna regulacja w tym roku się odbędzie. Występowały bardzo duże dysproporcje w zarobkach służb. Bardzo niskie zarobki istniały w administracji podatkowej Jeśli chodzi o służbę celną i wywiad skarbowy zarobki były większe.

Posłuchaj całej rozmowy.

00:00 / 00:00

 

Autor/Redakcja: ASocha

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Krajowa Administracja Skarbowa
Wiceminister finansów docenił warmińsko-mazurską skarbówkę

System podatkowy jest coraz bardziej szczelny - zapewniali w Olsztynie przedstawiciele służb celno-skarbowych, podczas wojewódzkich obchodów święta Krajowej Administracji Skarbowej. KAS powstała z połączenia urzędów skarbowych,...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV