Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -1 °C pogoda dziś
JUTRO: 6 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Piotr Zaremba: spory o teatr są sprowadzane do sporów politycznych

Naszym gościem jest Piotr Zaremba publicysta, komentator, pisarz, recenzent teatralny, który w ostatnich latach zaangażował się w promocje młodzieżowych teatrów spoza Warszawy.

Rozmawiamy o teatrze. Czy jest zideologizowany? Czy to dobrze, że tak mocno dziś prowokuje i wzbudza kontrowersje?

Teatr w Polsce jest upolityczniony i to się przejawia  w samych inscenizacjach, gdzie bardzo często wkłada się bardzo doraźne aluzje, bardzo doraźne odniesienia do współczesnych sporów. To nie ma często uzasadnienia.

Piotr Zaremba obecnie pracuje nad wielotomową historią Ameryki Północnej. Oprócz działalności publicystycznej Piotr Zaremba jest zaangażowany w popularyzowanie działalności teatrów szkolnych i młodzieżowych. Od kilku lat podróżuje po całej Polsce, uczestniczy w amatorskich przeglądach teatralnych, utrzymuje kontakt z animatorami życia kulturalnego w większych i małych miejscowościach. Regularnie zamieszcza recenzje ze szkolnych przeglądów sztuk teatralnych oraz festiwali. Dzięki temu nauczyciele licealni, gimnazjalni kształtujący wrażliwość młodzieży zostali dostrzeżeni i docenieni.

Olsztyńskich słuchaczy pewnie zainteresuje omówienie „Kurki Wodnej” Witkacego wystawionej w Teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie.

Jestem zwolennikiem grania Witkacego.  To jest jakiś kolejny krok na drodze rozwoju teatru polskiego i polskiej  literatury.  To jest coś, bez czego też  trochę my nie rozumiemy późniejszych, powojennych autorów. Trochę nie rozumiemy Gombrowicza, trochę nie rozumiemy Mrożka,  a Witkacy był ich duchowym ojcem.

Łukasz Adamski i Grzegorz Kasjaniuk w  programie „Okno na kulturę” rozmawiają o filmach, serialach, muzyce i literaturze. W audycji pojawiają się goście ze świata kultury.

Posłuchaj audycji Okno na Kulturę

Redakcja: GKasjaniuk

ZOBACZ TAKŻE

Przeczytaj poprzedni wpis:
Kino, ja i mój świat

Dzięki Michałowi Zareckiemu kino nieme ma w Olsztynie coraz więcej sympatyków. Od ponad 2 lat raz w miesiącu, w środy, Michał prezentuje olsztyńskiej publiczności kolejne ważne,...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV