Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 27 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

W Górowie Iławeckim piszący maturę z języka ukraińskiego wybierali rozprawkę o miłości

Egzamin maturalny z języka ukraińskiego w Zespole Szkół z ukraińskim językiem nauczania Górowie Iławeckim, fot. Serhii Petrychenko

Egzamin maturalny z języka ukraińskiego w Zespole Szkół z ukraińskim językiem nauczania Górowie Iławeckim. Fot. Serhii Petrychenko

Wśród uczniów ukraińskiego liceum w Górowie Iławeckim na pisemnej maturze z języka narodowego największym powodzeniem cieszył się temat o miłości. W całym kraju do takiego egzaminu na poziomie podstawowym przystąpiło 74 uczniów.

W liceum ogólnokształcącym z ukraińskim językiem wykładowym w Górowie Iławeckim egzamin pisemny na poziomie podstawowym zdawało 36 abiturientów. To największa z czterech szkół w Polsce, w których odbywa się taki egzamin. Po 12 uczniów przystąpiło do niego w Przemyślu w województwie podkarpackim i Białym Borze w zachodniopomorskim i 14 w Legnicy na Dolnym Śląsku.

Jak podała dyrektor górowskiego liceum Olga Sycz, większość piszących wybierała pierwszy temat, który dotyczył miłości. Uczniowie mieli rozważyć, czy miłość to błogosławieństwo czy przekleństwo, odwołując się do fragmentu powieści Mychajła Kociubyńskiego „Cienie zapomnianych przodków” lub innego dowolnego tekstu.

Wybierając drugi temat, należało przeanalizować i zinterpretować utwór Bogdana Łepkiego „Ona tam jest”, odnoszący się do aktualnej sytuacji na Ukrainie, a także odwołać się do innego tekstu literackiego na ten temat.

Młodzież wychodząca z sali po egzaminie była zadowolona.  – Wszystko poszło dobrze, nie było żadnego problemu ani stresu. Tematy były przyjemne – powiedziała Olena Senyk z ukraińskiego Tarnopola, która przez ostatnie 3y lata uczyła się w Górowie Iławeckim.

– Wybrałem rozprawkę o miłości, bo ten temat wydawał mi się dość łatwy. Jest naprawdę bardzo wiele tekstów, do których można było się odwołać – ocenił Mateusz Waszczyszyn, pochodzący z okolic Pieniężna na Warmii. Jak dodał, w rodzinnym domu rozmawiał trochę po ukraińsku, bo tata jest Ukraińcem, ale znajomość tego języka zawdzięcza głównie nauce w liceum.

Po południu w szkołach dla mniejszości ukraińskiej odbyła się jeszcze pisemna matura z ukraińskiego na poziomie rozszerzonym. W Górowie na ten dodatkowy egzamin zdecydowało się 9 osób, w Białym Borze – 7, a w Przemyślu – 4. W Legnicy w tym roku nie było chętnych do takiej matury na poziomie rozszerzonym.

Większość szkół, w których odbywają się matury z jęz. ukraińskiego, znajduje na terenach Polski północnej i zachodniej, gdzie istnieją największe skupiska Ukraińców przesiedlonych w 1947 roku przez władze komunistyczne w ramach akcji „Wisła”.

Obecni uczniowie tych szkół to najczęściej potomkowie przesiedleńców, lub dzieci pochodzące z rodzin polsko-ukraińskich. Od kilku lat są też tacy uczniowie, których rodzice mieszkają na Ukrainie albo pracują w Polsce np. w Górowie Iławeckim 20 na 36 tegorocznych maturzystów urodziło się na Ukrainie.

W szkołach dla mniejszości ukraińskiej, oprócz języka i historii Ukrainy, uczniowie mogą na zajęciach dodatkowych poznać tradycyjne rękodzieło, uczyć się gry na ludowych instrumentach, śpiewu czy tańca. Na matury przychodzą ubrani w tradycyjne „soroczki”, czyli koszule wyszywane w ukraińskie wzory ludowe.

Egzamin pisemny z języka narodowego jest dla abiturientów ze szkół dla mniejszości narodowych obowiązkowym pisemnym egzaminem maturalnym obok egzaminów pisemnych z języka polskiego, języka obcego nowożytnego i matematyki (obligatoryjnych na poziomie podstawowym) oraz jednego przedmiotu z tzw. grupy przedmiotów dodatkowych (na poziomie rozszerzonym). Muszą oni też zdać trzy obowiązkowe egzaminy ustne – z języka polskiego, języka obcego nowożytnego i języka ojczystego.

 

(PAP/BSChromy)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w matura, Górowo Iławeckie, Ukraina
Ponad 10% uczniów wybrało chemię, geografię blisko 30%. Dziś kolejny dzień matur

Maturzyści dziś rano przystąpili do pisemnego egzaminu z chemii. Po południu będzie egzamin z geografii. Nie są to egzaminy obowiązkowe, przystępują do nich tylko ci abiturienci,...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV