Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 8 °C pogoda dziś
JUTRO: 20 °C pogoda jutro
Logowanie
 

PKP inwestuje w infrastrukturę dla rowerzystów

Zdjęcie jest ilustracją do informacji. Fot. archiwum RO

Ponad 8,6 tysiąca stojaków rowerowych przygotowały dla rowerzystów PKP Polskie Linie Kolejowe – poinformowała spółka.

Według informacji biura prasowego PKP PLK, stojaki rowerowe są rozstawione na ponad 1200 stacjach i przystankach oraz przy ponad 300 dworcach, tak by możliwie duża liczba rowerzystów mogła korzystać z usług kolei.

Na ponad 1260 stacjach i przystankach dla rowerzystów przygotowanych jest prawie 6,5 tysiąca stojaków rowerowych. Montowane są one w miejscach oświetlonych, jak najbliżej peronów. Takie rozwiązanie zwiększa bezpieczeństwo jednośladów oraz wygodę pasażerów. PLK uwzględniają także ułatwienia dla rowerzystów w ramach modernizacji stacji i przystanków.

Lokalizacje stojaków wybierano na podstawie zgłoszeń rowerzystów, lokalnych stowarzyszeń i samorządów. PLK czekają na kolejne sugestie, gdzie powinny pojawić się stojaki rowerowe w tym roku. Lokalizacje można zgłaszać za pośrednictwem oficjalnego profilu na Facebooku @PolskieLinieKolejowe.

PKP przypomina, że istnieje możliwość przewożenia rowerów w pociągach, zgodnie ze ściśle określonymi zasadami.

W pociągach PKP Intercity rowery można przewozić w wyznaczonych do tego wagonach i miejscach, które do tego zostały wskazane. W składach wagonowych TLK i IC, w których wagon jest przystosowany do przewozu rowerów, przewozi się je w miejscach do tego wyznaczonych. W przypadku braku takiego wagonu jednoślady przewozi się w pierwszym przedsionku pierwszego wagonu lub w ostatnim przedsionku ostatniego wagonu w składzie pociągu. Natomiast w składach EIC rower przewozimy wyłącznie w wagonie przystosowanym do przewozu rowerów, na miejscu do tego wyznaczonym. W pociągach obsługiwanych pojazdami Pendolino do tego celu służą 4 specjalne wieszaki, a w pojazdach FLIRT3 oraz PesaDART do dyspozycji pasażerów jest po 6 wieszaków na rowery.

Przed planowaniem podróży warto sprawdzić, czy w danym pociągu zostały wyznaczone miejsca do przewozu rowerów. Informacje o zestawieniu składów można znaleźć na stronie www.intercity.pl Przewóz roweru jest odpłatny (jeden podróżny + jeden rower) i odbywa się wyłącznie pod nadzorem podróżnego. Opłata za przewóz roweru jest zryczałtowana i wynosi 9,10 zł, niezależnie od długości trasy.

Redakcja: Ł.Węglewski za PAP

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w PKP
Co dalej z dworcem w Olsztynie? Jest zabytkiem czy nie? Konserwator zabytków już po raz trzeci musi wydać decyzję w tej sprawie

Wojewódzki konserwator zabytków znów musi pochylić się nad tematem wpisania Dworca Głównego w Olsztynie do rejestru zabytków. Po kolejnym odwołaniu stowarzyszeń, minister kultury i dziedzictwa narodowego...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV