Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 13 °C pogoda dziś
JUTRO: 24 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Płaca minimalna i praca za granicą. Debata pracodawców i związkowców w Radiu Olsztyn

Od lewej: Sławomir Mątwicki (BCC), Wojciech Kowalski (NSZZ Solidarność). Fot. BSC

Gośćmi Andrzeja Piedziewicza byli:

  • Sławomir Mątwicki – Business Centre Club
  • Wojciech Kowalski – NSZZ Solidarność

Płaca minimalna
Rząd podjął decyzję w sprawie płacy minimalnej. Stanęło na podwyżce o 120 złotych. Płaca minimalna miałaby wynieść 2 220 złotych miesięcznie. To mniej, niż chciały związki zawodowego. Ujawnił się też spór między ministerstwami. Ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej chciało podwyżki o 150 złotych, stanęło na propozycji ministra finansów.

Unijne przepisy o delegowaniu pracowników
Parlament Europejski, a następnie ministrowie państw Unii zadecydowali, jak mają wyglądać przepisy. Dla polskich firm będą niezbyt korzystnie. Po pierwsze, delegowanie do innego kraju ma trwać rok. Po drugie, nie wystarczy wypłacić najniższej pensji obowiązującej w danym państwie. Trzeba będzie zapłacić tyle, ile zarabiają tamtejsi lokalni pracownicy. Przedsiębiorcy narzekali na te przepisy.

Polska była jednym z państw najgłośniej protestujących przeciwko tym regulacjom. Ostateczne rozstrzygnięcie pokazało, że nie mamy w Unii Europejskiej zbyt wiele do powiedzenia.

Posłuchaj debaty

00:00 / 00:00

 

Redakcja: BSChromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w związkowcy, płaca minimalna
Marcin Zieleniecki: Ministerstwo pracy i polityki społecznej proponuje podniesienie płacy minimalnej do 2 250 złotych brutto

O programie Dobry Start, wysokości przyszłorocznej płacy minimalnej i projekcie ustawy o pracowniczych planach kapitałowych – mówił w Porannych Pytaniach wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV