Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 26 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Placówki dziennego pobytu będą mogły wznowić działalność

Fot. D. Grzymska

Od 25 maja działalność będą mogły wznowić placówki wsparcia dziennego, dzienne domy i kluby seniora, domy pomocy, środowiskowe domy samopomocy i warsztaty terapii zajęciowej – poinformował wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Paweł Wdówik.

Powoli wracamy do nowej normalności w dobie epidemii koronawirusa. Przed nami kolejny etap – umożliwienie otwarcia placówek dziennego pobytu

– powiedział wiceminister Wdówik.

Tak jak w przypadku otwarcia instytucji opieki nad najmłodszymi dziećmi, otwarcie placówek będzie możliwe, ale nie obowiązkowe. Każda placówka może bowiem potrzebować mniej lub więcej czasu na przygotowanie się do wznowienia działalności i spełnienie wszystkich rekomendacji.

Zdaniem wiceministra nie ma jednak wątpliwości, że ich uruchomienie jest niezwykle potrzebne dla możliwie normalnego funkcjonowania osób z niepełnosprawnościami, osób starszych, mniej samodzielnych.

Ostateczna decyzja o otwarciu placówki zależeć będzie od sytuacji epidemiologicznej i podejmą ją wojewodowie.

Zgodnie z rekomendacjami, wszyscy pracownicy powinni mieć zapewnione środki ochrony indywidualnej. Rekomenduje się przede wszystkim osłonę ust i nosa, a także rękawiczki jednorazowe, albo preparaty do dezynfekcji rąk oraz nienasiąkliwe fartuchy z długim rękawem, wiązane z tyłu (w ilości wystarczającej do użycia w razie potrzeby np. przy czynnościach pielęgnacyjnych).

Wskazano m.in., że telefony komórkowe nie powinny być pozostawiane na powierzchniach ogólnodostępnych, należy je w miarę możliwości dezynfekować. Regularnie dezynfekować należy też powierzchnie użytkowe i wyposażenie wykorzystywane do zajęć (m.in. klamki, poręcze, blaty, klawiatury, włączniki świateł). Toalety powinny być dezynfekowane na bieżąco, przynajmniej cztery razy dziennie. Pomieszczenia powinny być regularnie wietrzone.

Do placówek będą mogły przychodzić jedynie osoby zdrowe, bez objawów choroby zakaźnej.

 

Redakcja: K. Ośko za PAP

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Warsztat Terapii Zajęciowej, dom seniora, koronawirus
Nie ma nowych zakażeń SARS-Cov-2 na Warmii i Mazurach. Kolejne przypadki potwierdzono w 10 województwach

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 301 nowych przypadkach zakażeń koronawirusem i 5 kolejnych zgonach. Nowych zakażeń nie ma w województwie warmińsko-mazurskim. Najwięcej jest na Śląsku. W ciągu...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV