Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 5 °C pogoda dziś
JUTRO: 4 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Plaga gryzoni na 3 wyspach jeziora Śniardwy

Jezioro Śniardwy – Czarci Ostrów. Fot. Henryk Mieszkowski

Gryzonie mieszkają na wyspach: Czarciej, Pajęczej i Szerokim Ostrowie.

Żeglarze twierdzą, że brzeg wygląda, jakby się ruszał. Skarżą się, że myszy i nornice wchodzą na żaglówki nawet po cumach i pytają ratowników, jak się zabezpieczyć. Ratownicy radzą, aby stawiać łodzie dalej od brzegu, a na cumy nakładać pułapki albo zapory z obciętych plastikowych butelek.

Zgodnie z rozporządzeniem wojewody, wyspy na jeziorach województwa warmińsko-mazurskiego m.in. Wyspa Czarcia, Kępa inaczej zwana Pajęczą i Czarci Ostrów nazywany Szerokim Ostrowem są obszarami szczególnie chronionymi, tzw. użytkami ekologicznymi. Wszelka ingerencja w przyrodę jest tam zabroniona. Nie wolno np. wpuszczać dzikich kotów ani truć gryzoni.

Zdaniem leśników, przyroda sama reguluje liczbę osobników danego gatunku. Podkreślają także, że do zwiększenia liczebności gryzoni mogą się przyczyniać sami żeglarze, którzy zostawiają na wyspach resztki jedzenia i śmieci. (PAP/kan/bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w jezioro, wyspa, żeglarze, Śniardwy, gryzonie, myszy
MOPR ostrzega żeglarzy przed nocnym chłodem

Mimo zbliżającego się końca wakacji, na Wielkich Jeziorach Mazurskich nadal pływa sporo łódek a ratownicy mają co robić. Dziś pomagali młodemu żeglarzowi, który rozbił na łódce...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV