Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 28 °C pogoda dziś
JUTRO: 27 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Płk Mirosław Bryś: WOT nie jest zabawą w wojsko

Pułkownik Mirosław Bryś, dowódca 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Fot. Agnieszka Podbielska

O tym, jak intensywne jest szkolenie do Wojsk Obrony Terytorialnej będzie można się przekonać jutro podczas rozmowy z żołnierzami, którzy będą składać przysięgę – powiedział w Porannych Pytaniach Radia Olsztyn płk Mirosław Bryś, dowódca 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej.

Podczas składania roty wojskowej przez pierwszych terytorialsów na Warmii i Mazurach obecny będzie Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak.

Towarzyszą nam pewne emocje, zarówno po stronie przygotowujących, jak również po stronie żołnierzy przysięgających. Przysięga wojskowa to publiczne, a zarazem indywidualne zobowiązanie żołnierza wobec Ojczyzny.

Pułkownik Bryś dodał, że Wojska Obrony Terytorialnej cieszą się dużą popularnością. Liczba ochotników, którzy zgłaszają swoje wnioski za pośrednictwem Wojskowych Komend Uzupełnień ciągle rośnie. 26 maja rozpoczyna się kolejne szkolenie wyrównawcze (dla osób, które były w czynnej służbie wojskowej), natomiast od 9 czerwca podstawowe, czyli dla osób, które nigdy wcześniej nie miały styczności z wojskiem. Dowódca 4.W-M BOT podkreślił, że na limity na wymienione szkolenia są już niemalże wypełnione. Wyraził także przekonanie, że najlepszymi ambasadorami w informowaniu o służbie w WOT będą osoby, które odbędą przeszkolenie.

W dalszej części płk Bryś opowiedział o 16-dniowym szkoleniu podstawowym, które kończą właśnie osoby nie mające wcześniej styczności ze służbą wojskową. To właśnie oni złożą jutro przysięgę wojskową. Przez ostatnie dwa tygodnie kandydaci szkolili m.in. swoje umiejętności strzeleckie, w zakresie terenenoznawstwa, survivalu czy taktyki.

Wśród naszych żołnierzy budujemy świadomość, do czego jesteśmy przeznaczeni. Realizujemy zadania w czasie kryzysu, pokoju i wojny, które różnią się od siebie. 

Na zakończenie rozmowy płk Bryś podkreślił, że reprezentowana przez niego formacja proponuje szereg możliwości dla osób o różnych zainteresowaniach i kwalifikacjach.

Do wysłuchania rozmowy z płk. Mirosławem Brysiem zaprasza Marek Lewiński

00:00 / 00:00

Autor: M.Lewiński
Redakcje: Ł.Węglewski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w terytorialsi, 4 Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej
W niedzielę pierwsza na Warmii i Mazurach przysięga żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej

Wniedzielę na rynku w Morągu około 140 żołnierzy pierwszego batalionu 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej złoży przysięgę wojskową. W uroczystości weźmie udział minister obrony narodowej...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV