Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 25 °C pogoda dziś
JUTRO: 27 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Płot wzdłuż wschodniej granicy ma powstrzymać ASF. Koszt budowy to ponad 200 milionów złotych

Fot. fotolia.com

Koszty budowy i utrzymania ogrodzenia przeciwko  migracji  dzików wyniosą 235 milionów 400 tysięcy złotych. Inwestycja zostanie zrealizowana w latach 2018-2020 i ma zapobiegać rozprzestrzenianiu się wirusa afrykańskiego pomoru świń.

Projekt uchwały Rady Ministrów w tej sprawie zakłada, że zapora będzie sfinansowana ze środków budżetowych. Ogrodzenie  zostanie poprowadzone wzdłuż granicy Polski z Białorusią, Ukrainą i Rosją. Zostanie postawione na terenie czterech województw: warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, lubelskiego oraz podkarpackiego. Zapora powstanie  także na wodach granicznych.

Według projektu, będzie to rodzaj ogrodzenia leśnego – analogicznego do ogrodzeń stosowanych w drogownictwie. Ogrodzenie będzie składało się m.in. z siatki ocynkowanej o wysokości 2 metrów, pali drewnianych, bram i furt. Jego długość wyniesie 1173 kilometry.

1 kilometr ogrodzenia będzie kosztował ponad 109 tysięcy złotych.

Należy także uwzględnić koszty utrzymania ogrodzenia, np. malowanie czy wykaszanie trawy. Te wydatki oszacowano na 15 milionów 300 tysięcy zł. Dodatkowym kosztem będą też opłaty z tytułu dzierżawy gruntów na budowę zapory.

Afrykański pomór świń (ASF) jest szybko szerząca się, zakaźną i wysoce zaraźliwą chorobą wirusową, na którą podatne są świnie domowe oraz dziki.

Wirus ASF pojawił się w Polsce w lutym 2014 roku prawdopodobnie od chorych dzików, które przedostały się z terenu Białorusi. Od tej pory w Polsce wykryto 108 ognisk tej choroby u świń i 1415 przypadków u dzików. Ekspansja tej choroby u dzików nastąpiła pod koniec listopada br., gdy wirus przekroczył granicę Wisły.

Według Ministerstwa Rolnictwa choroba ta została przeniesiona do województwa mazowieckiego poprzez zakażoną żywność pochodzącą zza wschodniej granicy. Dotychczas wirus ASF u świń ujawniono na terenie województw wschodnich: podlaskiego, lubelskiego i mazowieckiego.

 

Autor: Anna Wysoczańska (PAP)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w granica, dzik, wirus, płot, ASF, uwaga
Kolejne dwa przypadki afrykańskiego pomoru świń u dzików na Warmii i Mazurach

Państwowy Instytut Weterynaryjny w Puławach potwierdził obecność wirusa w próbkach pobranych w okolicach miejscowości Dulsin w gminie Górowo Iławeckie i przy drodze Głomno - Żardyny w...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV