Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 12 °C pogoda dziś
JUTRO: 22 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Po 12 latach ustalono kim był samobójca z Olsztyna

Wydział Wywiadu Kryminalnego KWP. Fot. policja

Zmarły 12 lat temu mężczyzna przez kilkanaście lat przed śmiercią podawał się za kogoś innego. Nowe światło na tę sprawę rzucił policyjny analityk kryminalny z KWP w Olsztynie. Istniejący dla konkubiny i znajomych jako Zbigniew T. w rzeczywistości okazał się Piotrem A.

Droga do odkrycia prawdy była kręta i wiodła od mieszkańca powiatu mrągowskiego, który w latach 80. zgubił dowód osobisty, redaktorów naczelnych czasopisma fantastyczno-naukowego, uczelnię wyższą z kierunkiem fizyka jądrowa, aż do sądu, który uznał mężczyznę za zmarłego.

Początek sprawy to 30 styczeń 2002 roku i odnalezienie w mieszkaniu na jednym z olsztyńskich osiedli zmarłego mężczyzny. Z ustaleń wynikało, że przebywał on w Olsztynie od około 10 lat, mieszkał z konkubiną w wynajmowanym mieszkaniu i przez cały ten okres używał fałszywego nazwiska. Przez wiele lat policjanci nie mogli ustalić prawdziwej tożsamości mężczyzny. Ostatecznie sprawę rozwikłał analityk z wydziału kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji.

Jak opowiadał policyjny analityk Mariusz Garniewicz, o tym że samobójca to nie Zbigniew T. policjanci dowiedzieli się, gdy pojechali zawiadomić o śmierci rodzinę:

00:00 / 00:00

Mariusz Garniewicz, który pracował nad sprawą od października zeszłego roku wpadł na trop prawdziwej tożsamości mężczyzny:

00:00 / 00:00

Mężczyzna o ustalonej niedawno tożsamości to pochodzący z województwa mazowieckiego Piotr A. Od lat 90. posługiwał się dowodem osobistym, zgubionym w 1983 roku przez mieszkańca okolic Mrągowa. Piotr A. był między innymi jednym z pierwszych redaktorów naczelnych pisma science fiction Sfinks. Od roku 2000 był znany policji, która prowadziła wobec niego śledztwo w sprawie handlu płytami CD. (gdrzym/bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w sledztwo, wydział kryminalny, analityk policyjny
Śledztwo prokuratury w sprawie projektu UWM

Prokuratura rejonowa Olsztyn-Północ wszczęła śledztwo w sprawie unijnego projektu dotyczącego innowacyjnych metod rozrodu ryb. Śledczy sprawdzają, czy przy realizacji projektu przez Uniwersytet Warmińsko-Mazurski nie doszło do...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV