Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 12 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

PO alarmuje: Rośnie ilość importowanych odpadów. PiS odpowiada: Zmieniamy kulawe przepisy

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Poseł Platformy Obywatelskiej Janusz Cichoń alarmuje: Ilość importowanych do Polski odpadów rośnie w zastraszającym tempie. – Właśnie zmieniamy kulawe przepisy – odpowiada PiS.

Janusz Cichoń mówił o tym na cotygodniowej konferencji prasowej. Twierdzi, że import śmieci do Polski bije wszelkie rekordy. Podkreślał, że w 2015 roku Główny Inspektor Ochrony Środowiska wydał pozwolenie na sprowadzenie do kraju 150 tys. ton odpadów.

W 2016 roku, to był pierwszy rok rządów PiS, sprowadzono 701 tys. ton. Natomiast w 2017 to już ponad 740 tys. ton. Oznacza to pięciokrotny wzrost importu przy rosnącej produkcji śmieci własnych

– mówił poseł Cichoń.

W rozmowie z dziennikarzami podkreślał, że „śmieci w chmurze są odzwierciedleniem innowacyjności polskiej gospodarki”. – Palące się składowiska odpadów oznaczają przenoszenie ich w powietrze, którym potem oddychamy – zaznaczał Cichoń.

00:00 / 00:00

Tymczasem poseł PiS Jerzy Gosiewski podkreśla, że z problemem gromadzenia się śmieci na składowiskach odpadów Polska boryka się od 10-ciu lat. Jak twierdzi, stało się tak na skutek przepisów wprowadzonych właśnie przez Platformę.

Właśnie w tej chwili, na sejmowej Komisji Ochrony Środowiska, decydujemy o zmianie przepisów, które w sposób zdecydowany ograniczą przywożenie odpadów do Polski i ich składowanie. Między innymi chcemy dać większe uprawnienia Głównemu Inspektorowi Ochrony Środowiska

– mówił Gosiewski w rozmowie z Radiem Olsztyn.

00:00 / 00:00

Oprócz tego, jedną z najważniejszych zmian, jest wprowadzenie kaucji gwarancyjnych dla firm chcących gromadzić odpady.

Natomiast minister ochrony środowiska Henryk Kowalczyk mówił w niedzielę, że przede wszystkim Polska musi uporać się ze sprowadzaniem nielegalnych odpadów.
– To jest naprawdę problem. Bo legalnego nie musimy się obawiać – zaznaczył minister ochrony środowiska. W jego ocenie, te sprowadzane legalnie, służą przede wszystkim do odzyskiwania surowców wtórnych i nie są to ani śmieci komunalne, ani odpady niebezpieczne.

Przypomnijmy, że do Prokuratury Krajowej wpłynęły już materiały ze śledztw prowadzonych na terenie całego kraju, dotyczące nielegalnego składowania odpadów i pożarów wysypisk śmieci. Ich analizą ma zając się specjalny zespół śledczych.

 

Autor: M.Lewiński
Redakcja: A. Dybcio

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w odpady, śmieci, Janusz Cichoń
Były prezes olsztyńskiego ZGOK-u bez absolutorium. Mariusz Gawełda kierował spółką do końca ubiegłego roku

Informację o nieudzieleniu absolutorium przez Walne Zgromadzenie spółki potwierdził Radiu Olsztyn rzecznik prasowy ZGOK Paweł Gęsicki. Rada nadzorcza Zakładu Gospodarki Odpadami Komunalnymi uzasadniła swoją decyzję zaniechaniem...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV