Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 11 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Po awanturze Sejm przyjął konwencję antyprzemocową

Po burzliwej dyskusji Sejm uchwalił ustawę ratyfikującą międzynarodowy dokument, który ma chronić kobiety przed przemocą. Za ratyfikacją Konwencji Rady Europy byli posłowie PO.

O ratyfikowanie konwencji od dawna apelowały kobiece organizacje. Wśród nich Monika Falej z Fundacji Inicjatywa Kobiet Aktywnych, która podkreśla rolę edukacji równości.

00:00 / 00:00

Warmińsko-mazurska posłanka Lidia Staroń jest jedną z trojga posłów Platformy Obywatelskiej, którzy sprzeciwili się ratyfikowaniu konwencji antyprzemocowej. Pozostali to Jerzy Budnik i Marek Biernacki, który tłumaczył, że w Platformie jest wolność wyrażania poglądów.

Koalicyjny PSL w większości zagłosował przeciwko ratyfikacji. Warmińsko-mazurski poseł PSL Stanisław Żelichowski wstrzymał się od głosu. Jak tłumaczył, jest za zwalczaniem przemocy w każdej sferze życia, ale wobec tej konwencji ma wiele wątpliwości.

00:00 / 00:00

Przeciwko ustawie głosowało 19 posłów PSL. Wśród nich również członkowie rządu: wicepremier Janusz Piechociński i minister rolnictwa Marek Sawicki.

Przeciwko konwencji głosowali posłowie Prawa i Sprawiedliwości. Argumentowaliśmy, że ratyfikacja będzie równoznaczna z promowaniem ideologii gender – mówi warmińsko-mazurska posłanka PiS Iwona Arent.

00:00 / 00:00

Za uchwaleniem ustawy ratyfikującej międzynarodowy dokument było 254 posłów, przeciw było 175, a 8 osób wstrzymało się od głosu. (mal/kan/bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w sejm, przemoc, konwencja
Urszula Pasławska zasiadła w ławach poselskich

Wiceprezes Polskiego Stronnictwa Ludowego i radna sejmiku województwa warmińsko-mazurskiego Urszula Pasławska została zaprzysiężona na posła RP. Do tej pory Pasławska była podsekretarzem stanu w ministerstwie Skarbu...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV