Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 13 °C pogoda dziś
JUTRO: 16 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Po interwencji prokuratora, dziecko Polaka nie zostanie wydane za granicę

 

Fot. A. Podbielska

4-letni chłopiec, którego wydania do Belgii domagała się matka – obywatelka Słowacji, może zostać w Polsce z  ojcem. Tak postanowił Sąd Okręgowy w Olsztynie. Zmienił tym samym decyzję sądu I instancji, który we wrześniu nakazał ojcu wydać dziecko matce. Postanowienie to zaskarżyła prokuratura.

Jak poinformowała Prokuratura Krajowa, obywatelka Słowacji zamieszkała w Belgii wniosła do polskiego sądu o wydanie jej 4-letniego syna, w trybie konwencji dotyczącej cywilnych aspektów uprowadzenia dziecka za granicę. Stało się to po tym, gdy ojciec przywiózł dziecko do Polski.

We wrześniu 2017 roku Sąd Rejonowy w Giżycku przyznał rację matce. Uznał, że zachowanie ojca ocenić należy jako bezprawne uprowadzenie dziecka.
To postanowienie Sądu zaskarżył prokurator z Prokuratury Rejonowej w Giżycku. Argumentował, że chłopiec nawiązał przez 10 miesięcy silną więź emocjonalną z ojcem i babcią, ma zapewnione dobre warunki mieszkaniowe i finansowe oraz należytą rodzicielską opiekę.

Dziś Sąd Okręgowy w Olsztynie oddalił wniosek matki o wydanie jej syna. Wskazał, że ojciec nie działał bezprawnie, bo uzyskał od matki dziecka upoważnienie do przejęcia opieki nad małoletnim, a tym samym jego zachowanie nie może być traktowane jako uprowadzenie dziecka.

Autor: PAP
Redakcja: J.Golon

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w sąd, dziecko, wyrok, rodzice
Na wokandzie ciąg dalszy procesu o zabójstwo 19-latki pod Bisztynkiem

O mord oskarżony jest 26-letni mieszkaniec Bisztynka. Paweł S. jest tymczasowo aresztowany i przebywa w Zakładzie Karnym w Barczewie. 3 grudnia 2016 roku na posesji w Bisztynku-Kolonii...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV