Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 18 °C pogoda dziś
JUTRO: 16 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Po łagodnej zimie kleszcze znów atakują

Kleszcz, fot. Wojciech Lewandowski

Kleszcz, fot. Wojciech Lewandowski

Specjaliści apelują o zwracanie uwagi na kleszcze, które już stają problemem dla zwierząt i ludzi. Łagodne i krótkie zimy sprzyjają przetrwaniu tych pajęczaków, które mogą być nosicielami groźnych chorób.

Północno-wschodnia Polska, w tym okolice Braniewa i Elbląga są uznawane za region, w którym jest dużo kleszczy zakażonych boreliozą. Niestety, nie ma metody aby na oko ocenić , który kleszcz może być groźny dla człowieka czy zwierzęcia. Żeby złapać kleszcza nie trzeba wejść do gęstego lasu. Pajęczaki są też na miejskich skwerach, w parkach czy nieużytkach – wyjaśnia Marek Jarosz z inspekcji sanitarnej w Elblągu .

Jeśli zauważamy kleszcza należy go jak szybciej go usunąć, a miejsce po nim zdezynfekować. Ta sama zasada dotyczy również zwierząt, które teraz sa najbardziej narażone na kontakt z nimi. Warto stosować preparaty, które odstraszają kleszcze.

Zarówno w przypadku ludzi i zwierząt trzeba być uważnym, bo borelioza i babeszioza są naprawdę groźne.

(stan/as)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w borelioza, kleszcze
Rośnie liczba chorych na kleszczowe zapalenie mózgu

O chorobach spowodowanych ukąszeniami kleszczy i roli pracodawców w ich zapobieganiu rozmawiali w Olecku specjaliści. W tym roku na Warmii i Mazurach liczba chorych na kleszczowe...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV