Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 18 °C pogoda dziś
JUTRO: 18 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Po latach starań sprzedano popadającą w ruinę XIX-wieczną willę Grunau’a w Elblągu

Willa elbląskiego przemysłowca Ignatza Grunau’a. Fot. ze strony info.elblag.pl

Po kilku latach pojawiła się szansa na uratowanie XIX-wiecznej, zabytkowej willi w Elblągu. Obiekt był kilka razy wystawiany przez miasto na przetarg, ale nie było chętnych.

Po kilku próbach i znacznym obniżeniu cenny zabytek został sprzedany. Jego stan techniczny jest bardzo zły. Wszystkie prace renowacyjne będą prowadzone pod nadzorem konserwatorskim.

Willa elbląskiego przemysłowca Ignatza Grunau’a jest wyjątkowy obiektem i jest warta zachowania – podkreśla wojewódzki konserwator zabytków Dariusz Barton.

Nabywca chce pozostać anonimowy, ale zapewnia, że willa będzie pełnić funkcję mieszkaniową. Koszt sprzedaży został ustalony na prawie 270 tysięcy złotych, ale nabywca zapłacił za nią 134 tysiące złotych. Miasto skorzystało z możliwości udzielenia nowemu właścicielowi 50-procentowego rabatu. Willa jest wpisana do rejestru zabytków, ale z powodu dużej dewastacji wymaga pilnej interwencji.

Posłuchaj relacji Miry Stankiewicz

 

Autor: M.Stankiewicz
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Elbląg, zabytek, willa, przemysłowiec, XIX wiek, kupiec
Nie było łatwo, ale piłkarkom ręcznym Startu Elbląg udało się pokonać Ruch Chorzów

Po przeciętnym meczu szczypiornistki Startu Elbląg pokonały u siebie Ruch Chorzów 28:23. Pierwszą połowę Start wygrał 14:11 i był to najniższy wymiar kary dla zespołu gości....

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV