Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 26 °C pogoda dziś
JUTRO: 26 °C pogoda jutro
Logowanie
 

„Po przebudowie będzie to port XXI wieku”. Rozpoczęła się przebudowa nadbrzeża nad Jeziorem Mikołajskim w Mikołajkach

Mikołajki. Fot. M. Lewiński

Na nabrzeżu ma powstać nowoczesna promenada ze straganami i miejscami do odpoczynku oraz nowe miejsca do cumowania łodzi.

Burmistrz Mikołajek Piotr Jakubowski przyznał, że przebudowa nadbrzeża to „inwestycja, która na dobre i na lata zmieni obraz Mikołajek”.

Powstanie znacznie szersza, niż obecnie, promenada, która także będzie znacznie, dłuższa niż obecnie, bo będzie ciągnęła się w stronę Śniardw niemal do granic administracyjnych Mikołajek. Tak naprawdę całe nadbrzeże będzie jednym wielkim portem. Poza tym powstaną nowe miejsca do cumowania łodzi, tarasy spacerowe, zacienione miejsca do odpoczynku, stragany, a na końcu mała mini-plaża. Wierzymy, że po przebudowie będzie to port XXI wieku.

– wyliczył burmistrz Jakubowski.

Dodał, że na zmodernizowanym nadbrzeżu powstanie szereg przyjaznych żeglarzom rozwiązań m.in. zostaną zamontowane liny ułatwiające cumowanie, mają powstać nowe budynki, w których będzie się można wykąpać, a za usługi portowe będzie można zapłacić korzystając z aplikacji w telefonie.

W Mikołajkach już rozpoczęły się prace. Zaczynają się one na wysokości amfiteatru i ciągnął w stronę Śniardw.

Obecnie będą budowane nowe pomosty. Inwestycja wymaga wejścia na 2 metry w jezioro. Wioska żeglarska zostanie „tylko nieco zmodyfikowana. Budynki wioski, w tym znana tawerna, zostaną

– wyjaśnił burmistrz Mikołajek

Przebudowa nadbrzeża Jeziora Mikołajskiego ma być prowadzona tak, by nie utrudniać żeglarzom zawijania do Mikołajek. Burmistrz Jakubowski ma nadzieję, że do wiosny przyszłego roku część prac będzie już ukończona, a kolejny etap rozpocznie się dopiero po zakończeniu letniego sezonu. Całość inwestycji będzie kosztowała 40 milionów złotych, a środki na te prace pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury. W Mikołajkach z tych samych środków zbudowano już nową kładkę dla pieszych nad jeziorem.

Przebudowa nadbrzeża w Mikołajkach to część większego programu dla Mazur finansowanego z unijnych środków. Nadbrzeża mają być zmodernizowane także w Rynie, Giżycku. Z tego samego programu ma być zbudowana nowa śluza Guzianka II i naprawiona stara śluza Guzianka, a także mają być naprawione kanały na trasie z Giżycka do Mikołajek.

Autor: PAP
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV