Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 2 °C pogoda dziś
JUTRO: 4 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Po raz szesnasty wolontariusze będą kwestować na rzecz zabytkowych olsztyńskich cmentarzy

Kwesta na cmentarzu na ul. Poprzecznej. Fot. BSC

300 tysięcy złotych – coraz bliżej tej kwoty są organizatorzy dorocznej zbiórki, której celem jest zbieranie pieniędzy na odnowienie w Olsztynie historycznych nagrobków, krzyży, ogrodzeń, kaplic.

Dotychczasowe prace zostały zrealizowane na terenie trzech zabytkowych nekropolii Olsztyna: św. Jakuba, św. Józefa oraz św. Jana Nepomucena w Dajtkach. Podobnie, jak w poprzednich latach, szesnasta już zbiórka odbędzie się na cmentarzach przy ul. Poprzecznej oraz w Dywitach. Wolontariuszy będzie można spotkać między 8:00 a 15:00. Ciągle przyjmowane są zapisy – chętni mogą zgłaszać się do Wydziału Zdrowia, Polityki Społecznej i Organizacji Pozarządowych w olsztyńskim ratuszu. Kwestujący wolontariusze będą mieć identyfikatory i specjalne puszki. Towarzyszyć im będą harcerze.

Pierwsza zbiórka na olsztyńskich nekropoliach odbyła się w 2003 roku. Swój udział w ratowaniu dawnych cmentarzy ma także gmina Olsztyn. Od 2006 roku samorząd wygospodarował na renowacje niemal pół miliona złotych. Średnio to ok. 40 tys. złotych rocznie. Tylko w tym roku odnowionych zostało osiem dużych kwater na cmentarzu św. Jakuba.

Autor: J. Golon
Redakcja: A. Podbielska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w kwesta, ratowanie pomników, zbieranie pieniędzy
Podsumowano kwestę na rzecz ratowania olsztyńskich nekropolii. Zebrano więcej niż przed rokiem

Ponad 16,5 tysiąca złotych udało się zebrać na olsztyńskich cmentarzach podczas kwesty przeprowadzonej w dniu Wszystkich Świętych. Kwestowano już  po raz 15. i mimo mniejszej, niż...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV