Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 26 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Po ulicach czas na pomniki. Na Warmii i Mazurach są pomniki i obeliski upamiętniające poprzedni ustrój i propagujące komunizm

Pomnik bohaterów armii radzieckiej w Lidzbarku Warmińskim

Uchwalona, w kwietniu ubiegłego roku, ustawa o zakazie propagowania komunizmu lub totalitaryzmu, nie uregulowała kwestii związanych z pomnikami i obeliskami.

Dlatego senatorowie przygotowali poprawkę i teraz ustawa czeka tylko na podpis prezydenta.

Niektóre gminy z Warmii i Mazur na swoim terenie zrobiły już remanent i powstał zalążek listy. Rzecznik wojewody warmińsko-mazurskiego Bożena Ulewicz potwierdza, że znajduje się na niej 11 obiektów, między innymi z gmin: Lidzbark Warmiński, Reszel, Jedwabno, Olsztyn, Pasłęk, czy Morąg.

Choć burmistrz Morąga Tadeusz Sobierajski pomnik zgłosił, to ma dylemat, czy obiekt ten powinien zniknąć. Jego zdaniem gdyby usunąć tablię, na której wyryto 20-lecie PRL, sam pomnik mógłby zostać.

Po podpisaniu ustawy przez prezydenta, warmińsko-mazurskie samorządy będą musiały sporządzić listy i przesłać je do olsztyńskiej delegatury IPN. Jeśli nie dostosują się do przepisów ustawy wówczas wkroczy wojewoda.

Posłuchaj relacji Doroty Grzymskiej

Pomnik wdzięczności Armii Radzieckiej w Olsztynie zwany „szubienicami”

Pomnik wdzięczności Armii Radzieckiej w Olsztynie zwany „szubienicami”

(DGrzymska/BSChromy)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w pomnik, komunizm, obelisk, szubienice, totalitaryzm, sierp
Gorący spór w audycji My Wy Oni. Politycy spierali się o Michała Tuska, orzeczenie TK w sprawie KRS i o olsztyńskie „szubienice”

Gorąco było w studio Polskiego Radia Olsztyn podczas dyskusji przedstawicieli partii parlamentarnych w audycji My, Wy, Oni, bo i tematy były gorące. Goście spierali się o:...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV