Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 18 °C pogoda dziś
JUTRO: 18 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Pod Grunwald zjeżdża rycerstwo z całego świata. W rekonstrukcji wielkiej bitwy nie zabraknie też harcerzy

Fot. Konrad Gnyla

 Po raz pierwszy w tegorocznym Ogólnopolskim Zlocie Grunwaldzkim wezmą udział delegacje skautów z wszystkich województw w Polsce. Spodziewanych jest około 1400 osób. Młodzi ludzie  udowadniają, że harcerz to też rycerz, bo wzoruje się na tak prawych postaciach z epoki,  jak np. Zawisza Czarny z Grabowa.

– Zlot rozpocznie się od złożenia przez komendantów i delegacje poszczególnych województw lenna królowi Przemysławowi I – opowiada podharcmistrz Monika Chmiel z Hufca Orneta Chorągwi Warmińsko-Mazurskiej.

Dla harcerzy budowane są gniazda, na wzór wioski rycerskiej. Przez cały pobyt gniazda będą rywalizować ze sobą, a zwycięska drużyna otrzyma  puchar, ufundowany przez wójta gminy Grunwald.

Posłuchaj relacji Doroty Grzymskiej

Uroczystości rocznicowe rozpoczną się w środę przed południem i potrwają do niedzieli. Próbę generalną zaplanowano na piątek na godz. 17.00.  Inscenizacja Bitwy pod Grunwaldem odbędzie się w sobotę, 15 lipca o godzinie 15.00.

Fot. Łukasz Węglewski

(DGrzymska/BSChromy)

ZOBACZ TAKŻE

Przeczytaj poprzedni wpis:
Latające cygara

Dziś w audycji Warmia i Mazury dla zaawansowanych o czasach, gdy nad Olsztynem latały wielkie cygara i o miejscu, które przechowało pamięć o tamtych latach. Sterowce...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV