Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 10 °C pogoda dziś
JUTRO: 9 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Pod hasłem „Wspomnień czar” olsztyńska hala Urania świętowała swoje 40-lecie [WIDEO]

Mecz piłki ręcznej, koncert Czerwonego Tulipana i możliwość spotkania ze sportowcami grającymi w olsztyńskich zespołach siatkarskim i piłki ręcznej przed laty – w ten sposób olsztyńska Hala Urania świętowała 40-lecie istnienia.

Relacji z tego wydarzenia można było słuchać na antenie Radia Olsztyn. Z okazji jubileuszu w Uranii spotkali się znakomici trenerzy i sportowcy, którzy odnosili tam sukcesy. Jednym z nich jest Grzegorz Ryś, pod którego wodzą PZU AZS Olsztyn zdobywał medale w ekstraklasie siatkarzy.

00:00 / 00:00

Na parkiecie pojawił się również znakomity niegdyś rozgrywający Paweł Zagumny. Jak mówi, najbardziej zapamięta z Uranii temperaturę.

00:00 / 00:00

Na trybunach, przy okazji meczu piłkarzy ręcznych Warmii Energi Olsztyn i Wybrzeża Gdańsk, zasiadł m.in. były znakomity szczypiornista i trener Zygfryd Kuchta.

00:00 / 00:00

Historia Hali Uranii

Hala Urania jest jedną z wizytówek architektonicznych Olsztyna. Dziś znajduje się niemal w centrum miasta, ale gdy ją budowano – jak wspomina przewodnik PTTK Marian Jurak – była niemal poza miastem, w szczerym polu.

Decyzję o zbudowaniu hali podjął I Sekretarz Komitetu Wojewódzkiego w Olsztynie Józef Buziński, a sama budowla została zakończona tuż przed krajowymi dożynkami, które w 1978 roku odbywały się właśnie w Olsztynie.

Sekretarz Buziński pracował wcześniej w Opolu i olsztyńska Urania jest wierną kopią hali widowiskowo-sportowej z tamtego miasta

– powiedział Jurak.

Hala Urania w Olsztynie. Fot. P. Getka

Hala Urania w Olsztynie. Fot. P. Getka

Skąd taka nazwa hali?
Swoją nazwę Urania zawdzięcza sąsiedztwu planetarium i przypadającej w latach 70. XX w. hucznie świętowanej 500-rocznicy urodzin Kopernika.

Ogłoszono nawet konkurs na jej nazwę ale ludzie i tak przerobili ją po swojemu. Ze względu na jej wygląd, a najbardziej kopułę, mówili, że zbudowano nie Uranię ale pomnik Urbana, tyle, że bez uszu

– wspomina Jurak.

Kultura w Hali Urania
Hala Urania przez lata była areną nie tylko zmagań sportowych. Organizowano tu także pokazy kinowe, koncerty, sylwestry, czy targi. Dziś lata świetności hala ma już za sobą, a przy każdym większym deszczu jej dach przecieka, w czasie mrozów jest tam bardzo chłodno. Dlatego miasto ma już gotowe plany modernizacji Uranii, które zostaną we wtorek zaprezentowane. Od lat jednak w mieście są środowiska, które domagają się budowy nowej hali, co jest także tematem obecnym w trwającej kampanii samorządowej.

Hala Urania w Olsztynie. Fot. P. Getka

Autor: PAP/K. Piasecka
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Olsztyn, hala, urania, osir
Większy prestiż i więcej kompetencji obiecuje radom osiedli kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Olsztyna

Podczas konferencji prasowej Michał Wypij przypomniał o tym, że to właśnie ten samorządowy organ jest najbliżej ludzi, zna ich potrzeby i wie co na danym osiedlu...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV