Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Podczas suszy nawodnią ziemię. Są pieniądze na wyremontowanie jazów i przepustów na mazurskich rzekach

Fot. Ł. Węglewski

Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie prowadzi działania, które mają pomóc w przeciwdziałaniu suszy. Jednym z nich jest retencja korytowa.

Ma ona poprawić zdolności retencyjne rzek czy kanałów przy użyciu jazów, przepustów i innych tego typu urządzeń. Dzięki temu podczas suszy na rzekach i kanałach woda będzie spiętrzana i kierowana do rowów melioracyjnych, z których popłynie na pola.

W województwie warmińsko-mazurskim Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Białymstoku wyda na ten cel prawie 1,5 miliona złotych – mówi rzeczniczka Agnieszka Giełażyn-Sasimowicz.

Na Warmii i Mazurach Wody Polskie wyremontują cztery jazy na rzece Guber, pięć przepustów z piętrzeniem i jedną zastawkę na rzece Jędzelówka oraz jaz na rzece Małkiń. Dzięki temu retencja korytowa na obszarze 1,5 tysiąca hektarów zwiększy się o ponad 50 tysięcy metrów sześciennych.

Dzięki tym inwestycjom przywrócona zostanie podwójna funkcja urządzeń melioracyjnych – w czasie zbyt intensywnych opadów odprowadzą wodę z pól, a podczas suszy nawodnią ziemię.

Autor: M.Zbrożek
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Przeczytaj poprzedni wpis:
Robert Gontarz: Wprowadzenie stanu klęski żywiołowej byłoby sprzeczne z logiką, bo obostrzenia sanitarne są powoli luzowane

Zagłosuję za przeprowadzeniem wyborów prezydenckich w formie korespondencyjnej - powiedział w Porannych pytaniach Radia Olsztyn poseł PiS Robert Gontarz. Podkreślał, że taki sposób głosowania - w...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV