Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 25 °C pogoda dziś
JUTRO: 27 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Podejrzenie następnego przypadku odry. Coraz więcej osób zainteresowanych szczepieniami

Do tej pory w regionie potwierdzonych zostało 12 przypadków odry. Są to osoby mieszkające w Ostródzie i Olsztynku. Jeśli okaże się, że mamy kolejny przypadek odry, Sanepid zaszczepi osoby, które miały kontakt z chorym.

Tym razem zachorował mężczyzna, który mieszka w Ostródzie, ale pracuje w Ostródzie. Obecnie jest hospitalizowany na oddziale zakaźnym szpitala w Ostródzie i wszystko wskazuje na to, że ma odrę.

Posłuchaj relacji Aleksandry Skrago

00:00 / 00:00

Coraz więcej osób dopytuje się o możliwość zaszczepienia przeciwko odrze. Choroba, która pojawiła się na Warmii i Mazurach wraz z pracownikami z Ukrainy, budzi coraz większy niepokój. Janusz Dzisko, dyrektor Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Olsztynie, przyznaje, że nawet osoby, które były szczepione w dzieciństwie, nie mogą się czuć bezpiecznie. Dopiero 1982 roku dzieci szczepione były podwójną dawką, która zabezpieczała je przed odrą. Wcześniej, podawano jedną dawkę, co teraz uznaje się za niewystarczające, dlatego osoby te są w grupie ryzyka.

Zagrożone są także dzieci, których rodzice nie zgadzają się na szczepienia. Odra może prowadzić do śmiertelnie niebezpiecznych powikłań, zwłaszcza wśród seniorów i dzieci, łącznie z zapaleniem opon mózgowych i mięśnia sercowego.

Na Ukrainie mówi się już o epidemii tej choroby.  Przeciwko odrze można się zaszczepić w powiatowych stacjach Sanepidu.

 

Autor: A.Skrago
Redakcja: BSChromy

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w choroba
Sanepid potwierdził kolejne zakażenie odrą. Chorych może być jeszcze więcej

Kolejne dwa przypadki zachorowania na odrę na Warmii i Mazurach potwierdziły badania laboratoryjne. Jeden wciąż jest diagnozowany. - Zakażony to mężczyzna, który mieszka w powiecie ostródzkim, a...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV