Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 28 °C pogoda dziś
JUTRO: 29 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Podpisanie Traktatów Rzymskich to sukces Polski i całej Unii Europejskiej. Posłuchaj audycji publicystycznej My, Wy, Oni

Od lewej: Krzysztof Kaszubski, Tomasz Niedźwiecki (Kukiz’15), Dariusz Rudnik (PiS), Anna Wasilewska (PO), Izabela Smolińska-Letza (.Nowoczesna) i Ryszard Cecot (PSL). Fot. BSC

O unijnym szczycie w Rzymie, dobrych wynikach ekonomicznych Polski oraz dekomunizacji przestrzeni publicznej rozmawiali goście audycji publicystycznej My, Wy, Oni.

W studiu Polskiego Radia Olsztyn spotkali się przedstawiciele pięciu ugrupowań politycznych. Gośćmi Krzysztofa Kaszubskiego byli:

  • Anna Wasilewska – Platforma Obywatelska
  • Izabela Smolińska-Letza – Nowoczesna
  • Dariusz Rudnik – Prawo i Sprawiedliwość
  • Tomasz Niedźwiecki – Kukiz’15
  • Ryszard Cecot – Polskie Stronnictwo Ludowe

Posłuchaj audycji My, Wy, Oni

00:00 / 00:00

…………………………………………………………………………………………………………….

W podpisanym podczas szczytu unijnego w Rzymie dokumencie podkreślono, że Unia Europejska jest niepodzielona i niepodzielna. Polska była jednym z państw, które zabiegało o jedność wspólnoty.

Ryszard Cecot – Polskie Stronnictwo Ludowe:

Jest to sukces strony polskiej i sukces Unii Europejskiej (…) Unia dwóch prędkości jest faktem. Na szczycie w Rzymie zostało to rozmyte, ale o to samo chodzi (…) Polityka rządu PiS i prezesa Kaczyńskiego  i wyjazd do Wielkiej Brytanii był potrzebny, ale nie przed samym szczytem Unii (…) Unia Europejska jest naszym wspólnym dobrem (…) Prawie 80 procent Polaków jest za UE (…) zobaczymy jak będzie się zmieniała (…) Sukces osiągnęła Unia Europejska i 27 krajów, które podpisały deklarację (…)

Izabela Smolińska-Letza (.Nowoczesna) i Ryszard Cecot (PSL). Fot. BSC

Izabela Smolińska-Letza – .Nowoczesna:

Nie wiadomo dlaczego pani premier odgrażała się, że zapisów Traktatu Rzymskiego rząd polski nie będzie ratyfikował jeżeli nie będą uwzględnione postulaty Polskie (…) Te postulaty były już wcześniej zapisane (…) Jest to sukces całej Unii, że zapisy zamieszczone w traktacie zostały uzgodnione. To nie jest nic dziwnego (…) Nas niepokoi, że rząd nie ma strategii funkcjonowania i współpracy z Unią Europejską (…) Polska nigdy na kolanach nie była, dopiero może na nie upaść, a na razie się ośmieszamy.

Prowadzący audycję Krzysztof Kaszubski i Tomasz Niedźwiecki (Kukiz’15). Fot. BSC

Tomasz Niedźwiecki  – Kukiz’15

Dzisiaj po 60 latach funkcjonowania zjednoczonej Europy mówimy o Unii Europejskiej, która ma 27 państw i jedno, które jest już – przynajmniej mentalnie – poza Unią. Procesy, które będą w niej przebiegały dość gwałtownie będą miały charakter ogólnoeuropejski. Wewnątrz UE powstały dwa ośrodki, które będą nadawały ton. Pierwszy to ośrodek kosmopolityczny, drugi to ośrodek narodowy. Z narodowym mamy do czynienia w przypadku Węgier, a kosmopolitycznym w przypadku Niemiec (…) My jako Polska musimy się opowiedzieć po której stronie w EU chcemy funkcjonować, czy po stronie silnych Niemiec, czy po stronie  słabszych państw narodowych (…) Polityka, którą proponuje Beata Szydło i Witold Waszczykowski zasługuje na korektę (…)

Dariusz Rudnik (PiS) i Anna Wasilewska (PO). Fot. BSC

Anna Wasilewska – Platforma Obywatelska

25 marzec 2017 to ważny dzień, bo po 60 latach podpisano Traktaty Rzymskie i przyjęto deklaracje w sprawie przyszłości wspólnoty 27 państw, a jednocześnie podsumowano dotychczasowy proces integracji europejskiej.  Wyznaczono wizję Unii Europejskiej po Brexicie. Wygrała Polska, wygrali Polacy (…)  Wprawdzie pani premier mówiła, że Traktaty Rzymskie powinny być bardziej ambitne, ale to co wcześniej zostało wynegocjowane zostało zrobione dobrze dla Polski i całej  wspólnoty europejskiej.

Dariusz Rudnik – Prawo i Sprawiedliwość

Szczyt rzymski, który był szczytem jubileuszowym i przyjęta na nim deklaracja to sukces całej Europy. Interpretacje tego sukcesu będą różne, tak jak różne są stanowiska ugrupowań politycznych (…) Postawa polskiego rządu, wcześniej w Brukseli oraz w Rzymie,  jest zgodna z polską racją stanu. W Brukseli przeciwstawiliśmy się szkodliwej dla Polski i Europy kandydaturze Donalda Tuska (…) natomiast jeśli chodzi o Rzym tam padła deklaracja (…) na temat przyszłości Unii. Wcześniejsze deklaracje o Europie dwóch prędkości zostały w znacznym stopniu złagodzone. Polska mogła podpisać tę deklarację, bo zostały uwzględnione jej postulaty.  Nieprawdą jest, że wcześniej wszystko było ustalone. Cieszy nas, że część elit obudziła się z letargu (…) Unia wymaga reformy.

Od lewej: Tomasz Niedźwiecki (Kukiz’15), Dariusz Rudnik (PiS), Anna Wasilewska (PO), Izabela Smolińska-Letza (.Nowoczesna) i Ryszard Cecot (PSL)

Goście audycji My, Wy, Oni rozmawiali także o:

  • dobrych wynikach ekonomicznych Polski, nadwyżce w budżecie i znaczącym wzroście ściągalności podatków i rekordowej nadwyżce w handlu zagranicznym
  • ustawie dekomuzującej przestrzeń publiczną i o tym jak samorządy traktują jej zapisy na przykładzie Kruklanek, które chciały zmienić nazwę ulicy z 22 Lipca na… 22 Lipca

Od lewej: Tomasz Niedźwiecki (Kukiz’15), Dariusz Rudnik (PiS)

Od lewej: Anna Wasilewska (PO), Izabela Smolińska-Letza (.Nowoczesna) i Ryszard Cecot (PSL)

(bsc)

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w polityka, Rudnik, Wasilewska, politycy, Izabela Smolińska-Letza, Ryszard Cecot, aydycja
Janusz Cichoń: chcemy rzetelnej debaty na temat działań rządu. Mam nadzieję, że psucie państwa się skończy

- Prawo i Sprawiedliwość odmawia nam debaty na ważne problemy dotyczące naszego kraju. Działania podejmowane przez rządzących nie służą Polsce, nie służą suwerenowi. - powiedział w...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV