Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 22 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Podziel się „darem życia”

Fot. fotolia.com

Krew to najcenniejszy lek, którego nie można wyprodukować. Często również ratuje życie drugiego człowieka.

Dziś w Bliższych spotkaniach o krwi i krwiodawstwie. Doktor Wanda Badowska – hematolog, Wojewódzki Konsultant do spraw Onkologii i Hematologii Dziecięcej była gościem Agnieszki Lipczyńskiej.

A. Lipczyńska: Krew – dla nas laików – jest to po prostu czerwony płyn. Wiemy, że życiodajny, że nie można go wyprodukować, że należy się nim dzielić. Ale to również bardzo ważne dla Was – lekarzy, badaczy, naukowców źródło wiedzy o naszym zdrowiu.

W. Badowska: Tak. Krew generalnie to jest tkanka złożona z bardzo wielu substancji. Składa się z elementów płynnych i tzw. upostaciowanych, czyli krwinek czerwonych, białych i bardzo ważnych dla życia płytek. Bez krwi życia nie ma.

A. Lipczyńska: To jest taka najbardziej wyspecjalizowana tkanka?

W. Badowska: To jest tkanka, która łączy generalnie wszystkie narządy, ponieważ ma ogromne role odżywcze, homeostatyczne dla życia całego organizmu. Ponadto dla nas, lekarzy jest niezwykle ważnym elementem diagnostycznym. Generalnie każda choroba może dawać pewne oznaki odchylenia w wynikach badań krwi.

A. Lipczyńska: Takim najpopularniejszym badaniem jest morfologia i ona rzeczywiście najwięcej powie Pani o naszym zdrowiu?

W. Badowska: To jest podstawowe badanie i może być traktowane niemalże w każdej jednostce chorobowej jako badanie wstępne. Wszelkie odchylenia, które oczywiście powinien oceniać jednak lekarz, wskazują w jakim kierunku możemy szukać przyczyny złego samopoczucia pacjenta, dolegliwości.

A. Lipczyńska: To badanie powinniśmy wykonywać raz w roku profilaktycznie, wystarczy?

W. Badowska: Oczywiście wszystkie osoby, które pracują, muszą je odnawiać. To bardzo dobrze – badania profilaktyczne pozwalają przecież wcześniej wykryć jakieś schorzenia. Również zachęcam rodziców, żeby wykonywali takie badania u dzieci – szczególnie w okresie ich intensywnego wzrostu. W tym czasie mogą rozwinąć się jakieś niedobory pokarmowe, które możemy wyłapać robiąc badania profilaktyczne.

A. Lipczyńska: Raz w roku takie badanie wystarczy?

W. Badowska: Trudno powiedzieć, czy wystarczy. Jeżeli niepokoi nas stan zdrowia dziecka, to nie możemy się uspokajać, że robiliśmy badania miesiąc temu, a teraz dziecko ma stany gorączkowe, bóle głowy albo brzucha. To, że miesiąc temu było wszystko dobrze, to nie znaczy, że teraz nie trzeba tych badań powtórzyć.

A. Lipczyńska: To w przypadku, kiedy mamy wątpliwości. A osoby zdrowe?

W. Badowska: Raz w roku wystarczy.

Posłuchaj rozmowy z doktor Wandą Badowską

00:00 / 00:00
00:00 / 00:00
00:00 / 00:00

Kto może zostać dawcą krwi? Lekarz Jarosław Zwierzyński z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Olsztynie, specjalista transfuzjologii klinicznej był gościem Bliższych spotkań.

A. Lipczyńska: Jakie jest w tym momencie zapotrzebowanie na krew w regionie?

J. Zwierzyński: Zapotrzebowanie jest takie jak w każdym innym dniu i w każdym innym sezonie. Pacjenci w szpitalu potrzebują wszystkich grup krwi. W związku z tym pacjent nie wybiera sezonu, nie wybiera okresu, ani pogody, wakacji albo ferii zimowych, pacjent po prostu oczekuje od nas, że ta krew będzie dla niego czekała.

A. Lipczyńska: A jakie są zapasy?

J. Zwierzyński: W tej chwili mamy zapasy, które wystarczają na to, żeby zabezpieczyć wszystkie bieżące potrzeby naszego województwa. Na bieżąco realizujemy zapotrzebowania zgłaszane ze wszystkich szpitali.

A. Lipczyńska: Co dyskwalifikuje potencjalnego dawcę do oddania krwi?

J. Zwierzyński: Każda choroba przewlekła dyskwalifikuje dawcę do oddania krwi. To np. wirusowe zapalenie wątroby typu B, typu C i kiła. Również nie wszyscy dobrze znoszą oddawanie krwi. W związku z tym staramy się nie dopuszczać do takiej sytuacji, że pobieramy krew od osób, które ewentualnie mogłyby zasłabnąć.

A. Lipczyńska: A sam wiek nie dyskwalifikuje?

J. Zwierzyński: Nie. Już w tej chwili przepisy pozwalają na to, żeby krew oddawały osoby, które nawet ukończyły nawet 70 lat. Warunkiem jest dobry stan zdrowia. Coroczna ocena odbywa się w konsylium Centrum Krwiodawstwa i lekarzy POZ-tów. Jeżeli pacjent spełnia kryteria i lekarz nie widzi przeciwwskazań, to jak najbardziej tę krew może u nas oddać.

A. Lipczyńska: Nie trzeba się samemu badać?

J. Zwierzyński: Centrum Krwiodawstwa wykonuje wszystkie badania, które pozwolą w sposób jasny, czytelny, wiarygodny i bezpieczny tę krew pobrać od każdego dawcy.

Posłuchaj rozmowy z Jarosławem Zwierzyńskim

Jedz zgodnie ze swoją grupą krwi. Cztery grupy krwi – cztery diety”, czyli teoria dr Petera D’Adamo.

Czy ta teoria znajduje naukowe potwierdzenie i czy jeść zgodnie z grupą krwi? O tym mówił dietetyk Tomasz Chudziński w Bliższych Spotkaniach Radia Olsztyn.

Posłuchaj rozmowy z Tomaszem Chudzińskim

00:00 / 00:00
00:00 / 00:00

Redakcja: K.Piasecka za D. Kucharzewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w badania, krew, krwiodawstwo, morfologia
Każdego dnia ratuje życie tysiącom ludzi. Dziś Światowy Dzień Krwiodawstwa

O tym, że krew ratuje życie dziś chyba nie trzeba już nikogo przekonywać. Z każdym rokiem wzrasta liczba honorowych dawców, dzięki którym w szpitalnych magazynach nie...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV