Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 8 °C pogoda dziś
JUTRO: 13 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Pogoda i brak wyobraźni samorządowców. Spec-zespół szuka przyczyn i ocenia skutki powodzi

W Olsztynie obradował zespół ds. oceny przyczyn i skutków powodzi. Fot. D. Grzymska

W połowie września na zachodzie województwa obfite deszcze spowodowały wylanie rzek. Zalane zostały uprawy, sady i wiele domów. Natychmiast, przy wojewodzie warmińsko-mazurskim, został powołany zespół ds. oceny przyczyn i skutków powodzi.

Na drugim posiedzeniu  padły już konkretne wnioski. Jak  poinformował dyrektor Żuławskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Elblągu Cezary Terech, do powodzi doszło w skutek nieprzewidywalności aury oraz braku wyobraźni w niektórych samorządach.

Z kolei wicewojewoda Sławomir Sadowski precyzuje, że zaniedbane były urządzenia melioracyjne, a ze zbiornika retencyjnego urządzono staw hodowlany dla ryb.

Na skutek powodzi tylko w dwóch powiatach  elbląskim i braniewskich poszkodowanych zostało 540 gospodarstw.

Jak informuje Janusz Moszczyński, kierownik Oddziału Rolnictwa i Środowiska w Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie, poszkodowani mogą  starać się o dopłaty do preferencyjnych kredytów na wznowienie produkcji rolnej, ulgi w opłacaniu składek KRUS oraz o pomoc, która ma charakter uznaniowy jeżeli chodzi o ulgi w podatku rolnym. Niewykluczone, że ministerstwo rolnictwa uruchomi dalsze programy pomocowe.

Posłuchaj relacji Doroty Grzymskiej

W Olsztynie obradował zespół ds. oceny przyczyn i skutków powodzi. Fot. D. Grzymska

W Olsztynie obradował zespół ds. oceny przyczyn i skutków powodzi. Fot. D. Grzymska

Autor: DGrzymska
Redakcja: BSChromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w wojewoda, powódź, zespół
Polskie obywatelstwo dla 12 osób. Są wśród nich Ukraińcy, Rosjanie i Litwini

Kolejni nowi obywatele na Warmii i Mazurach. To już czwarta w tym roku uroczystość nadania obywatelstwa w warmińsko-mazurskim urzędzie wojewódzkim. Dokumenty odebrały osoby, które przyjechały przede...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV