Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 3 °C pogoda dziś
JUTRO: 1 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Pokazy rzemiosła, średniowieczne tańce i walki rycerskie. Na Polach Grunwaldu trwają przygotowania do rekonstrukcji bitwy

Fot. A. Podbielska

Rekonstruktorzy przygotowują się do sobotniej inscenizacji bitwy z 1410 roku. Na Polach Grunwaldu stanęła już większość obozów historycznych. 

Ich mieszkańcy żyją w sposób zbliżony do tego, jak żyło się na początku XV wieku: ubierają się w historyczne stroje, korzystają z drewnianych lub glinianych naczyń, śpią w namiotach szytych na wzór namiotów średniowiecznych. W obozach historycznych płoną ogniska.

Można odwiedzić także wioskę rzemieślników, którzy sprzedają historyczne ubrania (od butów, po nakrycia głowy i biżuterię), uzbrojenie, naczynia z gliny i drewna, a nawet chleby czy przyprawy. Rzemieślnicy także noszą historyczne stroje.

Zarówno wioska rzemieślników, jak i obozy historyczne będą na Polach Grunwaldu do niedzieli. W tym czasie zaplanowano turnieje rycerskie indywidualne i grupowe, msze według średniowiecznych obrządków, warsztaty i imprezy rycerskie.

Tegoroczne Dni Grunwaldu rozpoczęły się turniejem miecza długiego (tzw. półtoraka) o Srebrny Miecz Grunwaldu. Zawody odbyły się w szrankach zbudowanych pomiędzy wioską rzemieślników, a obozami historycznymi rycerstwa. Zwycięzcy wystartują w nagrodę w kolejnym, wyższym rangą turnieju o złoty miecz.

Bezpieczeństwa rycerzy biorących udział w turnieju strzegła straż historyczna i współcześni ratownicy medyczni z Ostródy. Rycerze – ubrani w kompletne zbroje – walczyli ze sobą w sumie 1,5 minuty, punktowane były uderzenia mieczem w wyznaczone strefy ciała przeciwnika. Walki poprzedził pokaz grupy rekonstruktorów z Krakowa, która zatańczyła historyczne tańce – zarówno dworskie, jak i popularne.

Sobotnia inscenizacja bitwy rozpocznie się o godz. 15. Weźmie w niej udział ponad tysiąc rekonstruktorów z bractw rycerskich z Polski i Europy.

Co roku na to wydarzenie przyjeżdża kilkadziesiąt tysięcy widzów. Wstęp na Pola Grunwaldu jest bezpłatny, płatne są parkingi.

 

Autor: J. Kiewisz-Wojciechowska
Redakcja: K. Ośko

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Grunwald
Kto utopił ule? 120 tysięcy pszczół zginęło. Pszczelarze wyznaczyli nagrodę za wskazanie sprawcy

Wrzucili ule do stawu i potopili pszczoły. Zginęło ponad 100 tysięcy owadów. Wandale zdemolowali pasiekę w miejscowości Korsztyn w gminie Grunwald. Szok i niedowierzanie - tak...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV