Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 22 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Pokonali koronawirusa i oddają osocze. Centrum Krwiodawstwa w Olsztynie przygotowało dawki dla sześciu chorych

Osocze krwi. Fot. Wikipedia/DiverDave

Do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Olsztynie zgłosiły się do tej pory 3 osoby, które wyzdrowiały z COVID-19.

Wszyscy chcieli oddać osocze pomocne w leczeniu koronawirusa. Jak poinformowała dyrektor Centrum, Grażyna Kula dwie osoby zostały zakwalifikowane do tej procedury.

Kryteria, które trzeba spełnić, żeby oddać osocze są takie same, jak przy oddawaniu krwi. Metoda pobierania jest również podobna.

Osocze pobieramy, podobnie jak krew, metodą plazmoferezy, czyli na specjalnych separatorach. Pobieramy troszkę więcej niż od honorowego dawcy krwi. Robimy tak dlatego, żeby wyodrębnić, czyli podzielić to osocze na trzy jednostki terapeutyczne, które można podać trzem chorym.

Według wstępnych badań, osocze osób, które wyzdrowiały z koronawirusa pomaga w leczeniu osób chorych na COVID19. Badania kliniczne ciągle jednak trwają. Lekarze sprawdzają, na którym etapie choroby najlepiej je podawać.

Autor: K.Kantor
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w krew, koronawirus, SARS-Cov-2, COVID-19
Mimo pandemii Port Morski w Elblągu nie notuje strat. „Kontrahenci mają do nas dostęp”

Port Morski w Elblągu na razie nie odnotował strat związanych z epidemią koronawirusa i zamrożeniem gospodarki. Przypomnijmy, w jego przypadku dotyczy to nie tylko polskich kontrahentów,...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV